Το Μαρούσι νιώθει… μόνο στην κορυφή της Elite League με τη νίκη (87-80) στην έδρα του επί του Ηρακλή στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι πλέον έχουν απολογισμό 16-7, ενώ ο Ηρακλής έμεινε στο 14-9 και βρίσκεται πλέον εκτός της πρώτης τετράδας. Ο «γηραιός» υπερτερεί βέβαια σε περίπτωση ισοβαθμίας, αφού κέρδισε με 93-63 στο πρώτο παιχνίδι.

Το Μαρούσι είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα (27-24 στο 10’) με τον Σπύρο Καψαλό να δίνει λύσεις. Ο Κέβιον Τέιλορ ήταν ασταμάτητος για τον «γηραιό», αλλά το σκηνικό δεν μπορούσε να αλλάξει (52-45, στο 20’). Κάτι τέτοιο βέβαια συνέβη στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους 11-22 των Θεσσαλονικέων.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καψαλός με την βοήθεια των Στασινού (8 πόντους και 12 ασίστ) και Ξυδά μππόρεσαν να φτάσουν στη νίκη, καθώς ο Τέιλορ παρότι τελείωσε τον αγώνα με 30 πόντους δεν έφτανε για να αποτρέψει την ήττα της ομάδας του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-24, 52-45, 63-67, 87-80.

Elite League: Ελευθερούπολη-Ψυχικό οι κερδισμένοι, έχασαν Τρίτωνας-Πανερυθραϊκός (pics)

Elite League (Α2) 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Elite League (Α2) 2022-23: Η βαθμολογία