Την πρόκρισή του στο Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας στις Γυναίκες πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός, ο οποίος λύγισε με 66-60 τον Ολυμπιακό στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ.

Συναρπαστικός ήταν ο τέταρτος και τελευταίος προημιτελικός του Κυπέλλου, που έδωσε στον Παναθηναϊκό το τελευταίο “εισιτήριο” για το Final-4, το οποίο θα γίνει 24-26 Μαρτίου σε τόπο που θα ορίσει η ΕΟΚ.

Εκεί θα βρίσκονται επίσης ο ΠΑΣ Γιάννινα που νίκησε με 81-51 τη Δάφνη Αγίου Δημητρίου την Πέμπτη, η Ελευθερία Μοσχάτου που νίκησε 62-55 τον Πρωτέα Βούλας την Τετάρτη, ενώ χωρίς αγώνα προκρίθηκε η Νίκη Λευκάδας μετά την αποχώρηση του Παναθλητικού.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη είναι πλέον το ξεκάθαρο φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου.

Πρώτες σκόρερ των “πρασίνων” ήταν η Αρίκα Κάρτερ και η Τσάστιτι Ριντ που πέτυχαν από 16 πόντους, η Έμιλι Πότερ είχε 12 και η Διονυσία Αλεξανδρή 11.

Από τον Ολυμπιακό προσπάθησαν μόνο η Μέγκαν Γκούσταφσον που μέτρησε 26 πόντους με 5/8 βολές, 9/14 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 14 ριμπάουντ και η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου που πρόσθεσε 16 πόντους, αλλά έχασε δύο καθοριστικές βολές στο φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός είχε 5/11 τρίποντα και ο Ολυμπιακός 3/20…

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλύτερα στο παρκέ και έβρισκε εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 11-25, λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (13-25).

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 14-9, μείωσε σε 27-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχες συνέχισαν να πιέζουν και στο τρίτο δεκάλεπτο και με την Γκούσταφσον να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες μείωσαν 45-47 στο 30′.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα στο 33′, με τη Σταμολάμπρου να κάνει το 50-49 και λίγο αργότερα το 58-55, 3:54 πριν το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε 58-57 με 2/2 βολές της Ριντ, ενώ η Σταμολάμπρου πέτυχε ένα ακόμα καλάθι για το 60-57, 1:18 πριν το τέλος.

Η Σωτηρίου έβαλε 2/2 βολές στα 55” (60-59), η Σταμολάμπρου αστόχησε, ενώ η Αλεξανδρή με τρίποντο στα 26” έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (60-62).

Η Σταμολάμπρου έχασε δύο κρίσιμες βολές στα 18” και η Πότερ με καλάθι και φάουλ στα 9” έκανε το 60-65 και έστειλε τον Παναθηναϊκό στο Final-4 του Κυπέλλου. Η Σωτηρίου διαμόρφωσε με μία βολή το τελικό 60-66.