Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου νίκησε εκτός έδρας τον Αθηναϊκό με 83-71, την Κυριακή και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΣ Γιάννινα που συνέτριψε με 77-40 τον Πανσερραϊκό και μάλιστα εκτός έδρας.

Πανσερραϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 40-77

Διαιτητές: Πράττος, Αγραφιώτης Γρ., Τσαρδούλιας

Δεκάλεπτα: 12-24, 21-47, 33-67, 40-77

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Χωλοπούλου Σ. 3(1), Μαραγκού 6(1), Γκατζιώλη, Μπακιρτζίδου 9, Τσιαμπάζη 9(3), Γκέκα, Χωλοπούλου Μ. 3, Γκάλιου, Βαρούτη, Θανοπούλου 2, Μαμούδη, Σπάικ 8(2).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μαργαρίτης): Μπριγκς 24, Σαρηγιαννίδου 4, Μαρίνη 18(3), Καλαμπάκου 5(1), Στεργίου, Τζήμου, Εφα 2, Γκομποτζισβίλι 8, Εβόντο 16(1).

Μολονότι ομάδα Α2 και δίχως ξένες, ο Αθηναϊκός ζόρισε τη Δάφνη για 30 λεπτά, αλλά οι φιλοξενούμενες, έκαναν 28-13 στην τελευταία περίοδο και προκρίθηκαν.

Αθηναϊκός-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 71-83

Διαιτητές: Αναστασίου, Κονταράτος, Μαυρέλης

Δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-55, 71-83

Αθηναϊκός (Βαλεντινέτι): Κουτσιρίμπα 4, Ρεντζεπέρη 4, Κεχαγιά 16, Καλαφάτη, Τσίκα 18(4), Γοργόγιαννη 2, Μάνου 2, Στεφανίδου 25, Σιγάλα.

Δάφνη Αγ. Δημ. (Μπουμπούς): Κάραλη 2, Οικονομάκη Κ. 9(1), Σπαθάρου 23(5), Παγώνη 3, Γουέλς 22(3), Γκριτζά 12, Μόρις 12, Σβορώνου.

Νωρίτερα, την Κυριακή, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 62-55 τον Εύνικο.

Το Σάββατο ο Ολυμπιακός νίκησε με 73-64 τον ΠΑΟΚ και η Ελευθερία Μοσχάτου τον Άρη με 69-37 σε δύο αγώνες που έγιναν στη Θεσσαλονίκη.

Στις 17:00 παίζουν Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Πρωτέας Βούλας και Νίκη Λευκάδας-Εσπερίδες Καλλιθέας.

Χωρίς αγώνα, έχει περάσει στους “8” ο Παναθλητικός.