Ελευθερία Μοσχάτου-Νίκη Λευκάδας

Στον κυριακάτικο (26/3, 14:00) τελικό του Κυπέλλου Γυναικών προκρίθηκε η Ελευθερία Μοσχάτου (θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό), έπειτα από την επικράτησή της με 56-50 επί της Νίκης Λευκάδας.

Ο δεύτερος ημιτελικός είχε αγωνία και ένταση μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ενώ κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Ότι “έχτιζε” η Νίκη με κόπο, το “γκρέμιζε” η Ελευθερία με τρίποντα.

Αυτή ήταν περιγραφικά η εικόνα του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Λευκάδας πήρε προβάδισμα με 12-6 (7:16) μετά εύστοχη ελεύθερη βολή της Κάρεϊ.

Το Μοσχάτο απάντησε με τρίποντα από τις Σταμάτη, Κάλογουέι, Στούπα και προηγήθηκε 15-13.

Το παιχνίδι παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου και το σκορ στο 23-23 (15:45), όταν η Ελευθερία με επiμέρους σκορ 8-1, έκλεισε το ημίχρονο στο 31-24.

Η Νίκη μείωσε σε 39-34 (25:33) και παρέμεινε κοντά στο σκορ, με την Οκόνορ που έκανε το 43-38, που ήταν αποτέλεσμα τρίτου δεκαλέπτου.

Ο αγώνας έγινε αμφίρροπος και πάλι στην τέταρτη περίοδο, όταν η Λευκάδα μείωσε στο καλάθι 44-42 (33:19), ισοφάρισε σε 48-48 (35:31) μετά από ενέργεια της Κάρεϊ και πέρασε μπροστά με 50-48, έπειτα από εύστοχο δίποντο της Αναστασοπούλου.

Εντούτοις, η ψυχραιμία των παικτριών της Ελευθερίας από τη γραμμή των ελεύθερων βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν αρκετή για να της δώσουν τη νίκη.

Διαιτητές: Μαρίγλη, Κώτσου, Τσάνταλη

Δεκάλεπτα: 15-13, 31-24, 43-38, 56-50