Στους “8” του  Κυπέλλου Ελλάδας  προκρίθηκε την Τετάρτη (07/10) ο ΠΑΟΚ έπειτα από τη νίκη του με 93-71 επί της Λάρισας στο PAOK Sports Arena.

Στον πρώτο του επίσημο αγώνα της χρονιάς, ο ΠΑΟΚ έδειξε καλά σημάδια για την περίοδο 2020/21 και στον απόηχο της… κάκιστης προηγούμενης!

Με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο, με προσανατολισμό και στην αμυντική προσπάθεια, με ισορροπία στο παιχνίδι εντός-εκτός ρακέτας, ενώ, στο μικρό χρονικό διάστημα που χρειάστηκε, έδειξε και χαρακτήρα.

Κυρίως στην αρχή του αγώνα, που η Λάρισα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και προηγήθηκε, μέχρι το 24-21 του δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Κώστα Μέξα δεν αγχώθηκαν, αντέδρασαν και ανεβάζοντας την ένταση στην άμυνα, δημιούργησαν προϋποθέσεις και στην επίθεση!

Με κλειδί τον Δημήτρη Κακλαμανάκη (15π.-9ριμπ.) και τον Βαγγέλη Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο ημίχρονο, 51-43.

Το δεύτερο μισό του αγώνα, ήταν… άλλο παιχνίδι.

Η Λάρισα ξέμεινε από λύσεις με τα φάουλ του Σμιθ (5) και του Γκούντγουιν, ο Μπράντον Ρας έπαιξε περισσότερο για να πάρει ρυθμό, αφού είναι φανερά ανέτοιμος κι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε, αφού απέμεινε μόνο ο Τζέιμς Γουέμπ (23π.) να παλεύει.

Ο Έλστον Τέρνερ με 9 από τους 17 πόντους του στην τρίτη περίοδο (73-58) κι ο Μάλκολμ Γκρίφιν (15π.), μαζί με τον Κακλαμανάκη, έστειλαν τον ΠΑΟΚ έως το +24 90-66.

Χρόνο πήραν κι ο Ιατρίδης με τον Παπασαβόγλου για τους γηπεδούχους.

Επόμενος αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο Κύπελλο, ο Ηρακλής, εκτός έδρας.

ΠΑΟΚ-Λάρισα 93-71
Διαιτητές: Παπαπέτρου-Ζαχαρής-Ξενικάκης (Γκούμας)
Δεκάλεπτα: 21-24, 51-43, 73-58, 93-71
ΠΑΟΚ (Μέξας): Μπιτς 8 (2), Χέρντον 5, Λοβ 8 (1), Γκρίφιν 15 (3), Μαργαρίτης 10, Παπασάβογλου, Κακλαμανάκης 15, Ιατρίδης 2, Καμπερίδης 7 (1), Παπαντωνίου 4, Τέρνερ 17 (3), Λονγκ-Μήτρου 2.
Λάρισα (Γαβριήλ): Μπράουν 10 (1), Γκούντγουιν 9, Γουέμπ 23 (3), Ρας 3 (1), Κώττας 3, Σμιθ 12 (2), Καμάρας, Καμπερίδης 8 (1), Μούρτος 2, Παπαδάκης 1.