Το 10ο Κύπελλο της ιστορίας του και πρώτο από το 2011 κατέκτησε ο Ολυμπιακός την Κυριακή (20/02) στο Ηράκλειο Κρήτης, αφού νίκησε στον τελικό τον Παναθηναϊκό με 81-73!

Η άμυνα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο και η αστοχία του Παναθηναϊκού, έκριναν τον αγώνα, καθώς το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 23-6 για τον Ολυμπιακό!

Ο Παναθηναϊκός σκόραρε μόνο με 6 βολές, είχε 0/14 σουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο (0/5 δίποντα, 0/9 τρίποντα) κι ο Ολυμπιακός, με ηγέτη τον Τάιλερ Ντόρσεϊ, καταλυτικούς τους Γουόκαπ-ΜακΚίσικ και με Βεζένκοφ-Μάρτιν ψηλούς κατέκτησε το τρόπαιο!

Ντόρσεϊ τελείωσε με 21 πόντους, 7 στην τελευταία περίοδο, έναν περισσότερο δηλαδή από όλον τον Παναθηναϊκό!

Σάσα Βεζένκοφ είχε 18 πόντους-13 ριμπάουντ, 9 πόντους-4 ασίστ ο ΜακΚίσικ, 8 πόντους-4 ασίστ ο Γουόκαπ, ενώ 10 είχε ο Σλούκας που δεν αγωνίστηκε στην τελευταία περίοδο.

Νέντοβιτς πέτυχε 23 πόντους για τον Παναθηναϊκό, τους 19 στο πρώτο, ο Παπαγιάννης είχε 10 πόντους με 5/5 προσπάθειες και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Οκάρο Γουάιτ πέτυχε 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε πιο ορεξάτος στον τελικό, απέναντι σε έναν λίγο βιαστικό Ολυμπιακό. Προηγήθηκε με 7-0, κι ενώ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε 0/5 σουτ.

Σιγά-σιγά όμως Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ (από 8π.) έδωσαν τον ρυθμό που έψαχνε η ομάδα τους, κυρίως με την περιφερειακή τους δράση, καθώς ο Γιώργος Παπαγιάννης κρατούσε μακριά από τη δράση τον Μουστάφα Φαλ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-17 στο δεκάλεπτο, όμως στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Πέτυχε 13 πόντους στο β’ δεκάλεπτο, έφτασε στους 19 ημίχρονο (!) μολονότι ο Ολυμπιακός είχε αλλάξει κατά σειρά, Παπανικολάου, Γουόκαπ, ΜακΚίσικ στο μαρκάρισμά του.

www.allstarbasket.grΤο αντίπαλο δέος στον Σέρβο του Παναθηναϊκού, ήταν ο Βεζένκοφ. Έφτασε στους 14 πόντους για να προηγηθεί 34-31 ο Ολυμπιακός, πριν απαντήσει πάλι ο Νέντοβιτς με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Νέντοβιτς. Κι όταν ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε 37-37, ο Ντάριλ Μέικον με σωστή οργάνωση και ένα καλάθι στη λήξη, συν τις 4/4 βολές του Οκάρο Γουάιτ, έστειλε τον Παναθηναϊκό με +6 στα αποδυτήρια, 45-39.

Οι πρωταγωνιστές άλλαξαν στο δεύτερο μισό, καθώς οι δύο ομάδες δεν στηρίχτηκαν στην τρίτη περίοδο στις μονάδες που ήταν επιθετικά εκείνες που τούς τράβηξαν.

Δείτε τα καρφώματα των Παπαγιάννη-Φαλ:

Άποντοι έμειναν σε αυτό το δεκάλεπτο, Νέντοβιτς-Βεζένκοφ, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +12 (59-47), χάρη στη δράση των Μέικον, Έβανς, Γουάιτ, με πολύ καλή άμυνα και κρατώντας τον Ολυμπιακό χαμηλά.

www.allstarbasket.grΕιδικά από μακριά, ο Ολυμπιακός δεν βρήκε τις συνήθεις λύσεις, αν κι επέστρεψε ο Ντόρσεϊ, με την όρεξη της πρώτης περιόδου.

Δείτε το κλέψιμο του Παναθηναϊκού που κατέληξε σε κάρφωμα του Γουάιτ και το +12:

Ο Ολυμπιακός πέτυχε κάποιες φάσεις με τον Φαλ, αλλά τα λάθη που έκανε σε αυτό το διάστημα του κόστισαν.

Τα 30 λεπτά του αγώνα βρήκαν τον Παναθηναϊκό στο +9, 67-58.

Το καμπανάκι του κινδύνου είχε χτυπήσει για τον Ολυμπιακό, που αντέδρασε στην αρχή της Δ’ περιόδου και γύρισε τον αγώνα.

Πρώτα με τον Ντόρσεϊ, μετά με τον Μάρτιν και με τις βολές του ΜακΚίσικ, αλλά καταλυτικό ρόλο του Τόμας Γουόκαπ, προσπέρασε 68-67 με 10-0 σερί μετά από 3:45 αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο!

www.allstarbasket.grΟ Παναθηναϊκός είχε 0/5 σουτ στο πρώτο 4άλεπτο κι έδειχνε αίφνης, κουρασμένος. Ο ΜακΚίσικ έκανε το σερί του Ολυμπιακού 12-0, για το 70-67, με 5:04 για το τέλος, με τον Αμερικανό να έχει τεράστιο ρόλο και στις δύο πλευρές του γηπέδου, στην αντιστροφή του “μομέντουμ” χάρη στην ενέργεια και τις σωστές επιλογές του.

Κι ενώ οι “πράσινοι” συμπληρωσαν επτά λεπτά, άποντοι στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έστειλε τη διαφορά στους έξι, με τρίποντο του Ντόρσεϊ 73-67.

Πλέον το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 15-0 για τον Ολυμπιακό!

www.allstarbasket.grΠαρά την ηρωική προσπάθεια του Παπαγιάννη σε άμυνα κι επίθεση, στα ριμπάουντ, ο Νέντοβιτς έμενε “άσφαιρος”. Στα 2:36 για τη λήξη, ήρθαν οι πρώτοι πόντοι της ομάδας του Δημήτρη Πρίφτη στην τελευταία περίοδο, από βολές του Οκάρο Γουάιτ!

Η διαφορά μειώθηκε στους 4, 69-73, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με νέα δημιουργία του ΜακΚίσικ και ασίστ στον Μάρτιν. Ο Μέικον έχασε ένα ζευγάρι βολών με 1:57, αλλά ο Παναθηναϊκός έκλεψε με τον Παπαγιάννη και κέρδισε άλλες δύο βολές με τον Νέντοβιτς, στα 108 δευτερόλεπτα για την ολοκλήρωση του Τελικού!

Έκανε το 71-75 αλλά πάλι ο Ολυμπιακός απάντησε μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Βεζένκοφ και καλάθι για το 77-71. Ο Ντόρσεϊ έβγαλε καλή άμυνα στον Σαντ Ρος, μην αφήνοντας τον Παναθηναϊκό να βρει το πρώτο του καλάθι στη Δ’ περίοδο, μετά από 9 λεπτά!

www.allstarbasket.grΣτα 43” ο Νέντοβιτς μείωσε με βολές 73-77, ο Ντόρσεϊ απάντησε για το 79-73 στα 33” και ο Βεζένκοφ κέρδισε νέο φάουλ μετά από αμυντικό ριμπάουντ. Στα 26” ο Ολυμπιακός έφυγε με οκτώ πόντους, 81-73 κι ήταν πια αγκαλιά με το τρόπαιο.

Ο Σαντ Ρος έχασε το 14ο σερί σουτ του Παναθηναϊκού στην τελευταία περίοδο, κι ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το πρώτο Κύπελλο Ελλάδας από το 2011!

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 45-39, 67-58, 73-81