Μονακό - Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε ήταν εμφανώς ανώτερη στην παράταση του Game 1 με τη Μονακό, επικράτησε 95-91 στο “Γκαστόν Μεντσάν” και άνοιξε το σκορ στη σειρά για τα playoffs της EuroLeague, παρά την απουσία του Τζόναθαν Μότλεϊ.

Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (19π.-7ρ.), Νικ Καλάθης (17π.-4ρ.-3ασ.), Νέιτ Σέστινα (16π.-4/5 τρίποντα – 6 ριμπάουντ, στο ντεμπούτο του σε αγώνα για τα playoffs της EuroLeague), Τάιλερ Ντόρσεϊ (13π.-7ρ.-5ασ.) και Μάρκο Γκούντουριτς (11π.-5ασ.), χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο Καλάθης είχε 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 32:14.

Ο Ντόρσεϊ μέτρησε 0/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές και 2 λάθη σε 31:02.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης έπαιξε για 08:10, καταγράφοντας 4 πόντους (2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Έλι Οκόμπο (19π.-4ασ.), Τζόρνταν Λόιντ (16π.-4ασ.), Μάικ Τζέιμς (16π.-4ασ.), Ντονάτας Μοτεγιούνας (12π.) και Άλφα Ντιαλό (10π.-4ρ.), ήταν οι διψήφιοι της Μονακό.

Οκόμπο και Τζέιμς είχαν 3/14 μαζί (2/8 και 1/6 αντίστοιχα), ενώ ο πρώτος έκανε 3 λάθη και ο δεύτερος μέτρησε 3/9 δίποντα.

Η μεγάλη διαφορά στο τρίποντο (8/27 – 14/30) και τα 11 παραπάνω ριμπάουντ (30-41), έπαιξαν τον ρόλο τους, ασχέτως αν η Μονακό υπέπεσε σε μόλις 6 λάθη σε 45 λεπτά!

Το Game 2 θα γίνει στο ίδιο γήπεδο την Παρασκευή (26/4) στις 20:00.

Με σερί 9-0, η Μονακό προηγήθηκε 14-4 και λίγο αργότερα έφτασε στο +13 (21-8), αποδίδοντας καλά σε όλους τους τομείς.

Για σχεδόν 4 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, μεγαλώνοντας την απόσταση μέχρι το +14 (34-20).

Έκτοτε, με τον Σέστινα να βρίσκει σκορ, η Φενέρμπαχτσε ψαλίδισε τη διαφορά και έκλεισε το α’ ημίχρονο στο -9.

Η Μονακό είχε πολύ καλά ποσοστά (57,1% στο δίποντο, 5/9 τρίποντα, 7/8 βολές), ενώ υπέπεσε σε μόλις 2 λάθη.

Εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που προτιμούσαν να επιχειρούν από τη ρακέτα, η Φενέρμπαχτσε είχε ισορροπία σε εκτελεσμένα δίποντα/τρίποντα.

Με ένα σερί 8-0 και δύο διαδοχικά τρίποντα, η τουρκική ομάδα μείωσε στο -2 για πρώτη φορά από το ξεκίνημα, φρεσκάροντας το ενδιαφέρον της αναμέτρησης.

Για αρκετή ώρα στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μονακό έβρισκε σκορ μόνο με βολές και συνολικά έβαλε μόλις 15 πόντους, έναντι 23.

Χάρη σε buzzer τρίποντο του Καλάθη, η Φενέρμπαχτσε μπήκε στην τελευταία περίοδο με ανεβασμένη ψυχολογία, ώσπου “χτύπησε” την κατάλληλη ώρα.

Με 2/2 βολές του διεθνούς γκαρντ, η τουρκική ομάδα προσπέρασε για πρώτη φορά από το 0-2. Η Μονακό αντέδρασε με 9-0 σερί, είχε τα ηνία για 5,5 λεπτά, αλλά στη συνέχεια ήρθαν τα πάνω-κάτω. Το 74-65 μετατράπηκε σε 74-73 σε λιγότερο από 1,5 λεπτό!

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με +4 και προσέγγισε τη νίκη, αλλά ο Μπλόσομγκεϊμ έγραψε το 79-80 με τρίποντο. Ακολούθησε λάθος του Ντόρσεϊ, φάουλ του Σέστινα και 2/2 βολές του Ντιαλό για το 81-80. Αμέσως μετά ο Τζέιμς έκανε φάουλ στον Καλάθη κι εκείνος ισοφάρισε με 1/2 βολές.

Ο Τζέιμς και ο Γκούντουριτς αστόχησαν στα τελευταία σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, η οποία μετατράπηκε σε παράσταση για έναν ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-37, 61-60, 81-81, 91-95 παρ.