Σαρωτικός στο δεύτερο μισό του αγώνα, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 84-51 τον Άρη στη 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του Top-6 της Stoiximan Basket League και βρίσκεται “αγκαλιά” με την 4η θέση και το πλεονέκτημα έδρας στην Α’ φάση των Playoffs.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έχει δύο επιπλέον νίκες από τον 5ο Άρη, υπερτερεί στην ισοβαθμία (3-0 νίκες φέτος) και για να χάσει τη θέση της πρέπει να ηττηθεί στα υπόλοιπα παιχνίδια της κι αντίστοιχα, να νικήσει ο Άρης σε όλα τα δικά του.

Στη δε Α’ φάση των playoffs, το πιο πιθανό είναι να συναντηθούν ξανά οι δύο τους, με τους Πατρινούς να έχουν πλεονέκτημα έδρας.

Ο Προμηθέας έκανε ένα εκπληκτικό β’ μέρος με 54-24 επιμέρους σκορ και 11/13 τρίποντα!

Ενώ είχε 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε 34 με 6/8 τρίποντα στη Γ΄περίοδο και άλλους 20 στην τελευταία.

Καλύτερη ώθηση πριν από τον αγώνα της Τρίτης με τη Μάλαγα στο “Δ.Τόφαλος” για τους “8” του Basketball Champions League δεν θα μπορούσε να περιμένει, μολονότι αγωνιά για την κατάσταση του Λίνου Χρυσικόπουλου, που χτύπησε στον αντίχειρα.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, αποχώρησε με ενόχληση στο γόνατό του και ο Ετσενίκε.

Στο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Προμηθέα, ο Μπράις Χάμιλτον (κεντρική φωτογραφία) ήταν πρώτος σκόρερ με 15 πόντους από 3/3 τρίποντα και 3/5 δίποντα.

Άλλους 14 πέτυχε ο Ετσενίκε, 13 ο Ρέινολντς και 12 είχε ο Πάπας.

Ο Άρης έμεινε από δυνάμεις και κυρίως, από κίνητρο, διότι οι παίκτες του έβγαλαν απογοήτευση κι έμοιαζαν να παρατούν την προσπάθεια,

Τα λάθη ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα, με τις ομάδες να δείχνουν έλλειμμα ενέργειας και να εστιάζουν την προσοχή τους στην άμυνα, με δεδομένο ότι ήταν και πολύ άστοχες.

Ο Προμηθέας προηγήθηκε με 9-4, ο Άρης προσπέρασε 10-11 και η Α’ περίοδος τελείωσε 13-13. Οι δύο ομάδες είχαν συνολικά 9/30 σουτ και 12 λάθη (5-7)!

Ο Καστρίτης διαμαρτυρήθηκε στα μισά του β’ δεκαλέπτου στον διαιτητή Χριστινάκη για τα φάουλ και δέχτηκε τεχνική ποινή. Ο Κάουαν έκανε 3/3 βολές για το 23-19, όμως οι “κίτρινοι” απάντησαν με 8-0 σερί για το δικό τους προβάδισμα, 27-23.

Ο Προμηθέας έκλεισε το ημίχρονο στο +2 (30-27) (με 7-0) με τον Άρη να ‘χει ήδη 12 λάθη έναντι 6 των Πατρινών, αλλά δεν είχε χάσει την επαφή, λόγω των πολλών επιθετικών ριμπάουντ που πήρε.

Το δεύτερο μισό ήταν ένα άλλο έργο.

Ο Προμηθέας πέτυχε 34 πόντους στη Γ΄περίοδο, αρχίζοντας με 13-0 και μαζί με το 7-0 που ‘χει κλείσει τη β’΄περίοδο, είχε σερί 20-0!

Ο Άρης “παρέδωσε” τα όπλα, άφησε τον Προμηθέα να έχει 6/8 τρίποντα και να του βάζει 34 πόντους στο δεκάλεπτο, ενώ σε όλο το πρώτο ημίχρονο είχε δεχθεί 30!

Με τον νέο τους παίκτης Μπράις Χάμιλτον να κάνει πολύ θετικό ντεμπούτο και τον Τζορτζ Πάπας να μη χάνει σουτ, η διαφορά έφτασε στους 32 πόντους, 73-41 μετά από 13 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

Διάστημα στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν 8/10 τρίποντα.

Το παιχνίδι είχε τελειώσει και πλέον οι προπονητές μοίρασαν το χρόνο σε όλους τους παίκτες.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 30-27, 64-39, 84-51