Ο Ολυμπιακός αγχώθηκε το βράδι της Κυριακής στο ΣΕΦ αλλά λύγισε το Μαρούσι στο ΣΕΦ με 93-87 , για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η κακή άμυνά του επέτρεψε σε μια χαρισματική επιθετική ομάδα, όπως το Μαρπύσι, να χτυπήσει τον αγώνα, να γυρίσει ακόμα κι από το -16 (72-56) στο 77-76, αλλά στο τέλος, ο Λαρεντζάκης (10 από τους 13π. στο Δ’ δεκάλεπτο) με τον Γουόκαπ φρόντισαν ώστε να αποφύγει ο Ολυμπιακός ένα σοκ, πριν από το Final-8 του Κυπέλλου.

Ο Γουίλιαμς Γκος είχε 16 πόντους και ο Φίλιπ Πετρούσεβ 5, ενώ 13 πέτυχε ο Μήτρου-Λονγκ.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας αποφάσισε να αφήσει εκτός της εξάδας των ξένων τον Αϊζάια Κάνααν.

Ο Αχμέντ Χιλ πέτυχε 25 πόντους για το Μαρούσι με 4/9 τρίποντα, ο Χάρης Γιαννόπουλος 14 με 4/10, ενώ ο Ραντούλιτσα είχε 16 πόντους.

Εκείνοι που ώθησαν όμως το Μαρούσι στην ανατροπή στη Δ’ περίοδο, ήταν οι Έλληνες περιφερειακοί, Ορφέας Στασινός, Αλέξανδρος Νικολαΐδης.

Στο 16-2 έφτασε ο Ολυμπιακός, στο 5-13 έμεινε το Μαρούσι.

Με τον Νίκο Βετούλα να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο του, το Μαρούσι άρχισε με μεγαλύτερο ενθουσιασμό και περισσότερη ενέργεια τον αγώνα στο Φάληρο και προηγήθηκε με 12-7.

Ραντούλιτσα και Κόζι είχαν τον πρώτο ρόλο στην επίθεση, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει ρυθμό και να μοιράσει την μπάλα σωστά, πότε μέσα, στον Μόουζες Ράιτ και πότε να βρει σουτ.

Το δεκάλεπτο έληξε με 20-18 για το Μαρούσι, με μια σπάνια συνθήκη, αφού κι οι δύο ομάδες είχαν ακριβώς τα ίδια σουτ: Από 6/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα.

Τη μικρή διαφορά έκαναν οι 2/2 βολές των φιλοξενούμενων, ενώ ο Ολυμπιακός είχε 0/2!

Το Μαρούσι έφυγε έως και 7 πόντους στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, 25-19 και 29-22, όμως το σύνηθες rotation απέφερε καρπούς για την ομάδα του Μπαρτζώκα, που άρχισε να παίζει με πιο πολλή ενέργεια αλλά και ένταση.

Επιθετικά ανέλαβε κυρίως ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος, με 11 πόντους στο β’ δεκάλεπτο, κι όταν δόθηκε κι η δυνατότητα, η μπάλα πέρασε στον Μουστάφα Φαλ.

Με τη συνδρομή και του Μήτρου-Λονγκ, ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα για το 46-40 του ημιχρόνου.

Όσο κυλούσε ο χρόνος κι ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε με τη δέουσα σοβαρότητα τον αγώνα, γινόταν εμφανής και η υπεροχή του στην ποιότητα.

Με τον Γουίλιαμς Γκος να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και τον Μήτρου Λονγκ να βάζει 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά έφυγε πλέον σε διψήφια επίπεδα, παρά την προσπάθεια του φιλότιμου Αμαρουσίου.

Με ένα κρεσέντο τριών πόντων σε, το 62-55 του 27′ έγινε 72-56 με 10-1, πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με 72-59.

Πιθανόν εκεί πίστεψαν οι γηπεδούχοι ότι ο αγώνας τελείωσε, αλλά το Μαρούσι με δίδυμο γκαρντ τους Νικολαΐδη-Στασινό, έφεραν τα πάνω-κάτω!

Με ταχύτατο ρυθμό ώστε να προλάβουν την αντίπαλη άμυνα, πρόλαβαν να κάνουν 10-2 επιμέρους σε λιγότερο από δύο λεπτά. Οι φωνές του Μπαρτζώκα δεν έπιασαν τόπο, τα Ελληνόπουλα του Αμαρουσίου συνέχισαν τη δράση τους και με τη συνδρομή των Χιλ, Γούνταρντ-Ραντούλιτσα, οι φιλοξενούμενο πέρασαν μπροστά 77-76, με έξι λεπτά για το τέλος!

Με τη σωστή καθοδήγηση του Γουόκαπ, ο Ολυμπιακός χτύπησε τα “μις ματς” και προσπέρασε ξανά 85-79, με 9-2.

Ο Λαρεντζάκης έδιωξε το όποιο άγχος των “ερυθρόλευκων”, πρώτα με το τρίποντο για το 88-81 και μετά με 3/3 βολές για το +10, 91-81 με ένα λεπτό στο ρολόι.

Το Μαρούσι μείωσε στους 4, 91-87 με δύο τρίποντα από Χιλ και Γιαννόπουλο, αλλά δεν είχε χρόνο για κάτι περισσότερο, με τον Πετρούσεβ να γράφει τελικό 93-87.