All Star Basket

Σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας στο Κλειστό της Νεάπολης που έγινε το μεσημέρι του Σαββάτου (27/11), η Λάρισα επικράτησε του Άρη με σκορ 80-74.

Με αντεπίθεση διαρκείας στη τρίτη περίοδο, η Θεσσαλική ομάδα μετέτρεψε το εις βάρος της 67-68, σε 78-70 και κέρδισε εντός έδρας τον Άρη, σε μεσημβρινό φιλικό προπονητικού χαρακτήρα, 80-74.

Ολιβιέ Χάνλαν (θλάση), Γιάννης Σιδηροηλίας (κοιλιακοί προσαγωγοί) και Σταύρος Σχίζας απουσίασαν για τους φιλοξενούμενους. Συνεχίζουν βεβαίως τα προγράμματα αποθεραπείας τους, για να τεθούν το αμεσότερο στη διάθεση του προπονητή τους Γιάννη Καστρίτη.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 36-38, 55-55, 80-74.

Οι πόντοι των δύο ομάδων:

ΛΑΡΙΣΑ: Χάτσον 11 (2), Κρουμπάλι 16, Τσαϊρέλης 13, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Γκριν 14 (2), Ζάρας 16 (4), Καράμπελας 8 (2), Παπαντωνίου 2.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 6, Κάουαν 14 (3), Καμάρας 6 (2), Πουλιανίτης 6 (1), Λόκετ 9, Νετζήπογλου, Γουίλιαμς 8 (2), Κλόμπουτσαρ 8, Κέλι 15 (1), Κώττας 2.

Ο άμεσος συνεργάτης του τεχνικού των Θεσσαλονικέων, Δημήτρης Βαρβούνης, προέβη σε δηλώσεις, μόλις ολοκληρώθηκε η συνάντηση:

”Είναι μια περίοδος όπου προσπαθούμε να βρούμε τον αγωνιστικό ρυθμό μας. Και μια περίοδος που όλες οι ομάδες θα έχουν μία καμπή στο παιχνίδι τους. Παρόλα αυτά τα παιδιά δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους σε κάθε προπόνηση. Οι τραυματίες σιγά σιγά επανέρχονται.

Τακτικά δεν μπορούμε να πούμε πολλά πράγματα. Σημασία έχει σ’ αυτά τα φιλικά να φεύγουμε όλοι υγιείς από το γήπεδο και να δοκιμάζουμε κάποια πράγματα που θέλουμε εν όψει του επόμενου αγώνα μας.

Ναι μεν μας νοιάζει το αποτέλεσμα, αλλά αυτή είναι μια διαδικασία που πρέπει να περάσουν όλα τα παιδιά που έχουμε, τα οποία είναι σε νεαρή ηλικία. Μια διαδικασία που πρέπει να περάσουμε γενικά σαν ομάδα, να είμαστε πάντα ανταγωνιστικοί, σε κάθε λεπτό, σε κάθε αγώνα, σε κάθε προπόνηση. Τώρα η σκέψη μας είναι στο Περιστέρι και χρειαζόμαστε τον κόσμο δίπλα μας”.