Την πρώτη εκτός έδρας νίκη έπειτα από σχεδόν δύο χρόνια, πήρε την Τετάρτη στη Λάρισα ο Άρης με 88-84 σε εξ αναβολής αγώνα της Stoiximan Basket League!

Από τον Ιανουάριο του 2019 και το Ρέθυμνο είχε να χαρεί νίκη μακριά από την έδρα του ο Άρης και το πέτυχε απόψε στη Λάρισα με 88-84!

Τα δύο μεγάλα τρίποντα, του Σταμάτη και του Τσάλμερς για το 6-0 σερί του Άρη και το προβάδισμα με 88-82 με 18 δευτερόλεπτα για τη λήξη, σφράγισαν την τρίτη φετινή νίκη για την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη!

Δίχως τον Μιλόσεβιτς και με τον Ντραγκίσεβιτς να παίζει με ένεση και να αποχωρεί στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης βρήκε τις δυνάμεις και τις λύσεις απέναντι στην πεισμωμένη Λάρισα.

Είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και κυρίως, το καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ειδικά στο τέλος.

Ο Άρης γύρισε από το -9 με 8:16 για τη λήξη, όταν έχανε με 75-66 και κράτησε χαμηλά τη Λάρισα στο 4ο δεκάλεπτο, μολονότι οι Θεσσαλοί είχαν δώσει ρεσιτάλ για σχεδόν 32 αγώνα, με αιχμή τον Μπράντον Ρας (20π., αλλά οι 18 στο πρώτο ημίχρονο).

• Ο Τζαμάλ Σούλερ πέτυχε 18 πόντους, 15 είχε ο μαχητικός Κουζέλογλου, συν 6 ριμπάουντ αλλά και 4 ασίστ!
  • Ο Σλαφτσάκης έδωσε 12 πολύτιμους πόντους και κέρδισε πολλές μάχες για τον Άρη που είχε περίσσευμα πάθους!

Άλλους 13 με καθοριστικό τρίποντο πρόσφερε ο Τσάλμερς, ενώ ο Δημήτρης Σταμάτης έκανε καθοριστικό κλέψιμο και μετά πέτυχε ένα “χρυσό” τρίποντο για το προβάδισμα του Άρη με 85-82 με 65 δεύτερα για τη λήξη!

Ο Τζέιμς Γουέμπ είχε 15 πόντους και 14 ριμπάουντ για τη Λάρισα, άλλους 14 ο Μπράουν και 12 ο Σμιθ.

Όμως ό,τι κέρδισαν οι παίκτες του Λίνου Γαβριήλ από το ριμπάουντ (40-21) το έχασαν από τις “πεταμένες’ επιθέσεις αφού τα λάθη ήταν 22-11.

Αν η Λάρισα έβγαζε πιο καθαρό μυαλό και πλησίαζε περισσότερο στη ρακέτα, ίσως είχε άλλη τύχη σερ αυτόν τον αγώνα που σούταρε 30 τρίποντα και 25 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 47-42, 68-66, 84-88