O Κολοσσός Ρόδου είχε το προβάδισμα για 40 λεπτά, όμως η εφτάψυχη Λάρισα επικράτησε με 83-82 στην παράταση, έκανε το 2-0 και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και είχε διάρκεια 2 ώρες και 47 λεπτά, αφού ξεκίνησε στις 17:00 και ολοκληρώθηκε στις 19:47!

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού μετά το break του πρώτου αγώνα κατάφερε να γράψει ιστορία, αφού με τη δεύτερη νίκη της προκρίθηκε για πρώτη φορά στις 4 καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος.

Αντίθετα, ο Κολοσσός θα κάνει πρόωρες διακοπές αν και τερμάτισε 3ος στην κανονική περίοδο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Θοδωρής Ζάρας (18π.), Μάριν Μάριτς (16π.), Στέφαν Μούντι (15π.), Ουσμάν Κρουμπάλι (10π., 12ρ.) και Μιχάλης Τσαϊρέλης (10π.).

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο… μοιραίος Τζόρνταν Φλόιντ (23π. με 15/17 βολές αλλά και 4/16 σουτ), Κιμ Τιλί (13π., 7ρ.) και Στέφαν Ποτ (13π., 6ρ., 6ασ.).

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έπαιξε ξανά χωρίς τον Τζέιλεν Χάντσον, ενώ από τον Κολοσσό απουσίασε ο Βασίλης Ξανθόπουλος που έχει τεθεί εκτός για το υπόλοιπο της σεζόν.

Τον αγώνα παρακολούθησε από κοντά και ο Καρδιτσιώτης Γιάννης Μπουρούσης, που έδωσε το “παρών” στο κλειστό γυμναστήριο Νεάπολης Λάρισας.

H εξέλιξη του αγώνα:

Ο Κολοσσός μπήκε αποφασισμένος στον αγώνα, προηγήθηκε με 6-18 στο 7′, όμως η Λάρισα απάντησε με ένα σερί 8-0 (14-18 στο 9′), λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (14-20).

Με τους Τιλί και Φλόιντ οι Ροδίτες πήραν ξανά διψήφιο προβάδισμα (16-26 στο 12′), όμως οι γηπεδούχοι έβγαλαν ξανά αντίδραση, ισοφάρισαν 31-31 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 32-35.

Ίδιο μοτίβο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κολοσσό να διατηρεί το προβάδισμα και τη Λάρισα να μην καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ στα πρώτα 30 λεπτά (54-59).

Η ομάδα του Καντζούρη κρατούσε σταθερά το προβάδισμα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τους Ποτ και Μαργαρίτη να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια (61-70 στο 38′).

Η Λάρισα δεν τα παράτησε και με ένα σερί 7-0 μείωσε στους δύο πόντους (68-70), μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Τσαϊρέλης αστόχησε στο λέι απ της ισοφάρισης στα 20”, ο Τιλί έβαλε 1/2 βολές (68-71), ο Μούντι είχε 2/2 (70-71), ο Φλόιντ έβαλε 1/2 βολές ενώ είχε 9/9 μέχρι τότε (70-72), ο Μούντι ισοφάρισε (72-72) με λέι απ στα 2.6” και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Η Λάρισα πήρε το πρώτο της προβάδισμα στον αγώνα με 2/2 βολές του Ζάρα στο ξεκίνημα της παράτασης (74-72) και το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος.

Με το σκορ στο 81-80, ο Μούντι έβαλε 1/2 βολές στα 45” (82-80), ο Φλοίντ αστόχησε σε δίποντο, ο Μπέρζινς είχε και αυτός 1/2 βολές (83-80), ο Οικονομόπουλος 2/2 (83-82), ο Μούντι έχασε την μπάλα, ο Φλόιντ αστόχησε ξανά σε δίποντο, όμως η κατοχή έμεινε στον Κολοσσό για 1.2”.

Ο Μομίροβ αστόχησε στο σουτ της απελπισίας και η Λάρισα προκρίθηκε στα ημιτελικά μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 32-35, 54-59, 72-72 (κ.δ.), 83-82.