Λάρισα-ΠΑΟΚ

Την 5η σερί νίκη της και 9η συνολικά στη φετινή Stoiximan Basket League, πέτυχε το βράδυ του Σαββάτου (9/4) η Λάρισα που νίκησε τον ΠΑΟΚ με 74-70 στο κλειστό γυμναστήριο Νεάπολης, για την 21η αγωνιστική.

Η Λάρισα (9-9) πανηγύρισε για πρώτη φορά στην ιστορία της 9 νίκες σε μία σεζόν, ενώ πέτυχε για πρώτη φορά πέμπτη σερί νίκη στο πρωτάθλημα!

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε τέταρτη σερί ήττα και υποχώρησε στο 7-11.

Στο ματς του πρώτου γύρου, στις 21 Νοεμβρίου, ο ΠΑΟΚ είχε επικρατήσει με 82-71 της Λάρισας, έτσι υπερτερεί σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε καλύτερα (2-8 και 4-10) την αναμέτρηση, έπειτα προηγήθηκε με 9 πόντους (8-17), αλλά η Λάρισα πέτυχε σερί 7-0 και μείωσε σε 17-18, προτού συνεχίσει στο ίδιο τέμπο και στη δεύτερη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με βολή του Φιλ Γκριν στα 02:32 πριν από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και ξαναβρήκαν στόχο 02:55 μετά την αρχή του δεύτερου.

Η Λάρισα έφτασε δύο φορές στο +9 (36-27, 38-29), το ημίχρονο έκλεισε στο +5 (38-33), ενώ η γενική εικόνα ήταν ότι δεν θα έπαιρνε μεγάλη διαφορά καμία εκ των δύο ομάδων.

Η νευρικότητα έκανε την εμφάνισή της στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως μαρτυρά το φτωχότατο 13-11 υπέρ του θεσσαλικού συλλόγου, ο οποίος πάντως κούτσα-κούτσα έφτασε στο +9 στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-48).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 4-0 το τελευταίο δεκάλεπτο και ξέφυγαν για πρώτη φορά με διαφορά 13 πόντων (61-48), όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα επιμέρους 5-15 και μείωσε σε 66-63 στο 37′.

Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Μούντι έβαλε ένα κρίσιμο καλάθι (68-63), ο Λι απάντησε με κάρφωμα (68-65), ο Μπέρζινς έβαλε 1/2 βολές (69-65), ο Λοβ είχε και αυτός 1/2 βολές (69-66 στο 1:09), ο Ρίβερς αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο Μούντι έβαλε ένα… ακροβατικό καλάθι για το 71-66.

Ο Λοβ είχε ξανά 1/2 βολές (71-67), ο Μούντι έβαλε 2/2 βολές (73-67) ο Χριστοδούλου ευστόχησε σε τρίποντο (73-70), ο Μούντι είχε 1/2 βολές (74-70) και η Λάρισα πέτυχε μια μεγάλη νίκη!

Πρώτοι σκόρερ της Λάρισας ήταν οι Μούντι (16π.), Γκριν (10π.) και Χάντσον (10π.), ενώ από την πλευρά του ΠΑΟΚ ξεχώρισαν οι Λοβ (17π., 7ασ.), Ρίβερς (15π., 6ρ.) και Γιάνκοβιτς (10π., 5ρ., 7ασ.).

Με τη φανέλα του “δικεφάλου” αγωνίστηκε για πρώτη φορά ο 25χρονος Αμερικανός φόργουορντ-σέντερ, Νέιτ Ρένφρο (3π., 4ρ.), ο οποίος αποβλήθηκε με 5 φάουλ στο 35′.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 38-33, 57-48, 74-70.