Λάρισα-Προμηθέας

Επιτυγχάνοντας μία επική ανατροπή από το -21, η Λάρισα επικράτησε 88-84 του Προμηθέα Πάτρας στο κλειστό της Νεάπολης και βρίσκεται αγκαλιά με την 3η θέση στη Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού πέτυχε το 2-0 και στις 18 Ιουνίου (17:00) θα πάει για το νέο break στην αχαϊκή πόλη, προκειμένου να βάλει τέλος στη σειρά.

Η εικόνα του αγώνα

Με 6/7 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας μπήκε διατεθειμένος να πάρει ρεβάνς για την ήττα στο πρώτο ματς.

Ο Γιώργος Τανούλης έκανε τη διαφορά στο ξεκίνημα με 9 πόντους, τη στιγμή που η Λάρισα δεν καρπωνόταν τίποτα από τους συνήθεις Στέφαν Μούντι και Μάριν Μάριτς.

Το 19-36 της πρώτης περιόδου έγινε 30-51 στο 16′, όμως, τότε αφυπνίστηκε η θεσσαλική ομάδα, η οποία μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε μειώσει στο -8.

Ο Προμηθέας άρχισε να ατονεί στο μακρινό σουτ, ο Μούντι βελτιώθηκε και στο 35′ η Λάρισα πήρε το προβάδισμα, αγχώνοντας περισσότερο τους παίκτες του Μάκη Γιατρά.

Η ομάδα της Πάτρας δεν τα παράτησε, αλλά όταν ο Μούντι σηκώθηκε στα 17,6”, η πλάστιγγα έγειρε προς την πλευρά των γηπεδούχων.

Το τελευταίο σουτ ανήκε στον Τράβις Σίμπσον, ο οποίος δεν βρήκε στόχο, επομένως το 2-0 ήταν γεγονός.

Ο Στέφαν Μούντι (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ο Μάριν Μάριτς προσέθεσε 13π.-9ρ., στους 15π. και τα 6ρ. σταμάτησε ο Τζέιλεν Χάντσον, ενώ ο Ντεβόντε Γκριν είχε 13π. και ο Ουσμάν Κρουμπάλι 11π.

Στον αντίποδα, ο Γιώργος Τανούλης πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους (συν 6 ριμπάουντ), ο Τράβις Σίμπσον προσέφερε 16π. και 8ρ., ενώ ο Μάρκους Φόστερ προσέθεσε 13π.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 45-53, 73-75, 88-84