Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε εύκολα τη Λάρισα στο κλειστό γυμναστήριο της Νεάπολης, με 69-96, το απόγευμα του Σαββάτου (28/09) στην πρεμιέρα του νέου πρωταθλήματος.

Ο Μάκης Γιατράς είχε μία έκπληξη στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς στην αρχική πεντάδα του Προμηθέα Πάτρας βρέθηκε ο νεαρός Λευτέρης Μαντζούκας.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να κάνουν ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο η Λάρισα, στην παρθενική της εμφάνιση στην Basket League, έμεινε κοντά στους περυσινούς φιναλίστ του πρωταθλήματος, χωρίς να τους επιτρέψει να πάρουν κάποια μεγάλη διαφορά.

Ο Προμηθέας Πάτρας όμως, με τον Μαντζούκα (11 π.) να πετυχαίνει πέντε πόντους στα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα και τον Ολεκσάντερ Λίποβι (8 π.) να βάζει μεγάλα σουτ, μπόρεσε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +3 (19-22) και μπήκε στη δεύτερη με ακόμη μεγαλύτερη όρεξη και συγκέντρωση.

Εκεί, η ομάδα του Μάκη Γιατρά σκλήρυνε πάρα πολύ στην άμυνά της και δεν επέτρεψε στη Λάρισα να βρει το σκορ που ήθελε για να μπορέσει να μείνει κοντά στους Πατρινούς, καθώς σκόραραν μόλις 13 πόντους στο δεκάλεπτο.

Έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα να έχει σημαντικό προβάδισμα της τάξεως των 17 πόντοων (32-49) και να δείχνει έτοιμος να φύγει με μία σημαντική νίκη από το κλειστό της Νεάπολης.

Οι Πατρνοί ήταν εξαιρετικοί πίσω από την γραμμή των 6.75 μ., σουτάροντας συνολικά στον αγώνα με 15/30 (50%) και έτσι το δεύτερο μισό της αναμέτρησης κύλησε στα ίδια επίπεδα.

Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά προσπάθησε να επιστρέψει για μία τελευταία φορά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου μειώνοντας στους 12 πόντους (49-61), αλλά ο Προμηθέας έκανε ένα επιμέρους 6-13 και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (55-74).

Η τελευταία περίοδος ήτα διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Μάκη Γιατρά να πετά στο παρκέ της Νεάπολης και τον Χρήστο Καφέζα. Τελικά ο Προμηθέας νίκησε εύκολα τη Λάρισα με 69-96 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Basket League της σεζόν 2019-20.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Δημήτρης Κατσίβελης με 13 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Γιώργος Μπόγρης με 12. Για τη Λάρισα ο Σκότι Ρέινολντς μπορεί να σημείωσε 20 πόντους, αλλά “ξύπνησε” αργά, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Νώντας Παπαντωνίου με 16.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 32-49, 55-74, 69-96