Κυρίαρχοι του παρκέ από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν οι παίκτες του Λαυρίου που έφτασαν στην 5η νίκη (81-70) στο πρωτάθλημα κοντρα στον Άρη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη με πρωταγωνιστές τους Σέβιον Φλαγκ (17 πόντους, 16 ριμπάουντ), Αρ Τζέι Κόουλ (13 πόντους, 6 ασίστ) και Θοδωρή Ζάρα (12 πόντους) έβαλαν τις βάσεις για την πέμπτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Την ίδια στιγμή ο Άρης που αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Σανόγκο και Χάγκινς είδε τον Νόα Χόρχλερ (13 πόντους), τον Νότε (12 πόντους) και τον Καββαδά (11 πόντους) να μην φτάνουν για να αποτρέψουν την ήττα.

Με τον Αρ Τζέι Κόουλ και τον Σάβιον Φλαγκ να αποτελούν τις βασικές επιθετικές σταθερές για την ομάδα της Λαυρεωτικής, οι γηπεδούχοι είχαν το «πάνω χέρι» από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (12-11 στο 4.30’’, 18-15 στο 18’ και 22-19 στο 10’).

Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη μπήκαν μουδιασμένα και μάλιστα χρειάστηκε να πάρει τάιμ άουτ στα πρώτα 46’’ του αγώνα! Εκεί, τους έβαλε τις φωνές, αλλά με εξαίρεση τα πρώτα λεπτά της πρώτης περιόδου, στη συνέχεια οι δυο Αμερικανοί Κόουλ-Φλαγκ και ο Θοδωρής Ζάρας «συνδέθηκαν» με το καλάθι και έδωσαν «αέρα» 6 πόντων (31-25 στο 13’) και 8 (36-28 στο 16’) στο Λαύριο.

Ο Νόα Χόρχλερ και ο Βασίλης Χρηστίδης αποτέλεσαν τα σημεία αναφοράς επιθετικά για τους «κίτρινους» που πλησίασαν στους 3 πόντους (40-37 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα 2/11 τρίποντα (18%) των φιλοξενούμενων και τα 10 λάθη στο πρώτο ημίχρονο δεν άφηναν περιθώρια για να μπορέσει ο Άρης να περάσει μπροστά στο σκορ.

Την ίδια στιγμή ο Γιώργος Λιμνιάτης ακούμπησε την μπάλα στους Κόουλ και Φλάγκ και κράτησε εκτός αγώνα στο πρώτο μέρος τον νεοαποκτηθέντα Ταζ Ίντι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Λαυρίου ανέβασαν την ένταση στην άμυνα και ξέφυγαν (50-43 στο 25’ και 55-45 στο 26’ με τρίποντο του Αρ Τζέι Κόουλ). Ο Άρης που στερήθηκε των υπηρεσιών του Ίσμαελ Σανόγκο, ενώ ο Τζος Χάγκινς ήταν στον πάγκο αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε, είχε περιορισμένο ροτέισιον.

Κι αυτό του κόστισε, καθώς το Λαύριο βρήκε δίπλα στους Φλαγκ και Κόουλ τον εξαιρετικό Θοδωρή Ζάρα (είχε 12 πόντους με 2/3 τρίποντα μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου), ο οποίος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (62-51 στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου και έκτοτε δεν απειλήθηκε.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου το Λαύριο ανέβασε τη διαφορά στο +13 (64-51 στο 31’), καθώς από την άλλη απειλούσε μόνο ο Νόα Χόρχλερ, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Με συνέπεια η διαφορά να παραμείνει σε υψηλά επίπεδα (66-55 στο 34’ και 74-63 στο 38’) και η ομάδα της Λαυρεωτικής να πανηγυρίσει την 5η νίκη της στην Basket League που την φέρνει «αγκαλιά» με την παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-37, 62-51, 81-70.