Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, το Λαύριο λύγισε τον Άρη με 91-86, στην 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Μέξα έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί των 6 ηττών, αφού έβγαλε… μέταλλο στην παράταση, παρά το γεγονός ότι απώλεσε διαφορά 17 πόντων στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Το Λαύριο ανέβηκε στο 4-7, ενώ ο Άρης έπεσε στο 6-5.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (25π.), Καλίντ Μουρ (20π., 12ρ.) και  Ξαβιέ Καστανέδα (15π.).

O πρώην παίκτης του Άρη, Νόα Χόρχλερ (10π., 6ρ.) έκανε ντεμπούτο με την ομάδα του Μέξα, όπως και ο Κωστής Γόντικας (5π., 3ρ.).

Ο Σκάιλερ Φλάτεν έμεινε στους 4 πόντους, αλλά μάζεψε 11 ριμπάουντ.

Χωρίς τους Τζόναθαν Σταρκ, Κατσίβελη και Σανόγκο, η ομάδα του Καστρίτη δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Για τον Σταρκ, ο Άρης ανέφερε ότι “έμεινε εκτός του σημερινού αγώνα λόγω ενός εκ παραδρομής γραφειοκρατικού λάθους στην εξάδα των ξένων παικτών, ενώ έχει και ένα χτύπημα στο γόνατο από τον αγώνα με την Τουρκ Τέλεκομ”.

Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Ρομπέρτο Γκάλινατ (25π.), ενώ ο Ρόνι Χάρελ (16π.) ήταν καθοριστικός στην ανατροπή του τελευταίου δεκαλέπτου.

Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Ρόμπερτ Μπλούμπεργκς (12π.), Σίλβιο Ντε Σόουζα (10π., 6ρ.).

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (21-20), το Λαύριο έκανε μία εντυπωσιακή δεύτερη περίοδο (επιμέρους 24-9) και προηγήθηκε με διαφορά 16 πόντων (45-29) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι Ξαβιέ Καστανέδα (13π.) και Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (13π.) έκαναν όλη τη δουλειά για την ομάδα του Κώστα Μέξα, την ώρα που ο Άρης δεν μπορούσε να βρει λύσεις και είχε 0/8 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, μετά το +17 του Λαυρίου (46-29), ο Άρης έβγαλε μία αντίδραση, αλλά η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα (60-49 στο 30′).

Με πολύ καλύτερη ψυχολογία και πίστη, ο Άρης έκανε την ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο και ισοφάρισε 70-70, με δύο τρίποντα του Χάρελ, δύο λεπτά πριν από το τέλος.

Ο Φλάτεν έκανε το 71-70 με 1/2 βολές, ο Χάρελ έδωσε το προβάδισμα στον Άρη (71-72) και μετά την άστοχη επίθεση του Λαυρίου, ο Γκάλινατ έκανε το 71-74!

Ο Ντε Τζούλιους μείωσε (73-74) στα 23”, ο Γκάλινατ έβαλε 2/2 βολές (73-76) και ο Μάρκους Θόρντον ισοφάρισε (76-76) με τρίποντο στα 14”.

Ο Χάρελ αστόχησε στο τρίποντο της… νίκης και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το Λαύριο προηγήθηκε με 7 πόντους (87-80), όμως ο Άρης απάντησε με ένα σερί 0-5 (87-85), ένα λεπτό πριν από το τέλος.

Ο Τολιόπουλος είχε 1/2 βολές στα 17” (87-86), ο Ντε Τζούλιους έβαλε 2/2 βολές (89-86), ο Τολιόπουλος αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης και ο Ντε Τζούλιους σφράγισε τη σπουδαία νίκη του Λαυρίου (91-86).

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76 (κ.α.), 91-86 (παρ.)