Λαύριο-Στάνφορντ

Το Λαύριο επικράτησε 91-87 του πανεπιστημίου του Στάνφορντ, σε φιλική αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο “Μάκης Λιούγκας” της Γλυφάδας.

Αγωνιζόμενη χωρίς τους Μάρκους Θόρντον και Θοδωρή Ζάρα, η ομάδα του Κώστα Μέξα έστειλε ενθαρρυντικά μηνύματα στο επιθετικό σκέλος.

Το πανεπιστήμιο του Στάνφορντ, στο ρόστερ του οποίου βρίσκεται ο Αντρέι Στογιάκοβιτς, πραγματοποιεί Summer Tour στην Ευρώπη.

Oι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 29-21 στο πρώτο δεκάλεπτο, στηριζόμενοι στο μακρινό σουτ, διατήρησαν αυτή τη διαφορά και στο ημίχρονο (48-41) και παρά την κούραση οι παίκτες του Μέξα είχαν τον τρόπο να διατηρήσουν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα.

Η ελληνική ομάδα δέχθηκε πίεση στο φινάλε, ωστόσο το Στάνφορντ δεν αξιοποίησε τις ευκαιρίες που είχε για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 72-69 και έκλεισε το παιχνίδι με σκορ 91-87.