Τζέρμαν

O Ιωνικός (2-4) επέστρεψε από το -11 στα τελευταία έξι λεπτά και έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό (59-61) από το Λαύριο (4-2), στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα παρατάχθηκε με δεκάδα, έχασε και τον Γόντικα με τραυματισμό, αλλά έκανε μια φοβερή ανατροπή στο φινάλε και έφυγε με ένα απρόσμενο διπλό από το Λαύριο.

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν πέτυχε το νικητήριο καλάθι και ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους, ο Μουχαϊμίν Μουστάφα πρόσθεσε 12 πόντους και ο Γιάννης Αθηναίου 10.

Πρώτος σκόρερ του κουρασμένου Λαυρίου ήταν ο Βασίλης Μουράτος με 11 πόντους από 5/13 σουτ.

Το Λαύριο προηγήθηκε με 20-10 στο πρώτο δεκάλεπτο και με 55-44 στο 34′, όμως ο Ιωνικός έκανε ένα επιμέρους 4-17 στο τελευταίο εξάλεπτο και απέδρασε με τη νίκη από το Λαύριο!

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 37-30, 48-42, 59-61