Άλλη μια χορταστική παράσταση πρόσφερε το Λαύριο που επικράτησε με 105-77 του Ηρακλή την Τετάρτη (14/4) σε εξ αναβολής αγώνα της 19ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε στο 16-5 και την τελευταία αγωνιστική υποδέχεται τη Λάρισα για να σφραγίσει την κατάκτηση της δεύτερης θέσης στην κανονική περίοδο!

Ο Ηρακλής, που έπαιζε χωρίς τους Καββαδά-Σαρικόπουλο, έπεσε στο 7-13 και στους δύο τελευταίους αγώνες του παίζει εντός έδρας, με τον Παναθηναϊκό και τον Προμηθέα Πάτρας, αλλά εάν δεν κάνει μια νίκη, πιθανότατα θα μείνει εκτός playoffs!

allstarbasket.grΗ μάχη στο κλειστό του Λαυρίου, έμοιαζε άνιση λόγω της απουσίας των ψηλών του Ηρακλή. Όσο κι αν προσπάθησε κυρίως ο Ίμπανκς (25π., 7 ριμπ.), η διαφορά ήταν τεράστια στις δύο ρακέτες.

Το Λαύριο κυριάρχησε στο ριμπάουντ με 49-32 συνολικά και κυρίως με 17 επιθετικά που του πρόσφεραν 20 πόντους δεύτερης ευκαιρίας.

allstarbasket.grΈξι παίκτες του είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, αν και πρωταγωνιστικό ρόλο είχε ένας άλλος, ο Στράτος Βουλγαρόπουλος. Ναι μεν πέτυχε 4 πόντους, όμως είχε 5 blocks κι απέτρεψε με την παρουσία του στη ρακέτα του Λαυρίου πολλούς ακόμα πόντους των φιλοξενούμενων!

Ο Ντιαλό είχε 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 24:58, ο Βασίλης Μουράτος ήταν μεν άστοχος (3/12 σουτ) αλλά έκανε double double με 11 πόντους-10 ασίστ.

Άλλους 13 πέτυχε ο Τάισον Κάρτερ, 13 ο Σάβατζ, 12 ο Κόζι, 11 ο Ντέιβις!

Το Λαύριο είχε 15/34 τρίποντα, προηγήθηκε με 24 πόντους (46-22) στη δεύτερη περίοδο κι εκτόξευσε τη διαφορά στην τελευταία.

Η αμυντική παρουσία του Ηρακλή, θα μπορούσε να ‘ναι ελαφρώς καλύτερη, καθώς δέχτηκε 28, 29, 28 και 30 πόντους, ανά δεκάλεπτο.

Ο Σκοτ Σαγκς πέτυχε 13 από τους 17 πόντους του στην πρώτη περίοδο, ενώ 15 είχε ο Χάνλαν.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 57-42, 85-63, 105-77

Επίσημο: Στις 28 Απριλίου η τελευταία (22η) αγωνιστική της Basket League