Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε το Λαύριο κερδίζοντας (79-76) και τον Κολοσσό στην Basket League!

Ο Ξαβιέ Καστανέδα ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Τζέρικοουλ Χέλεμς μς 13 πόντους, Βασίλης Καββαδάς με 12 πόντους και Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους με 11 πόντους.

Από τον Κολοσσό εκπληκτικός ήταν ο ούκα Μπραΐκοβιτς με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Από την αρχή του αγώνα ο Κολοσσός είχε το προβάδισμα (2-7 στο 3′, 11-14 στο 6′, 17-20 στο 8’), όμως το Λαύριο έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σερί 14-0 πήρε σημαντική διαφορά (31-20 στο 12’). Η ομάδα της Λαυρεωτικής πήγε στα αποδυτήρια με το +13 (50-37, 20′) με τους Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους και Ξαβιέ Καστανέδα να έχουν από 11 πόντους, την ίδια στιγμή που για τον Κολοσσό ο Λούκα Μπραΐκοβιτς είχε 14 πόντους.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Κούρο Σεγκούρα με εννιά συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 50-46 (στο 23’) και στη συνέχεια σε 53-52 (στο 25’) με καλάθια του Τάιλερ Πόλι.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα ανέκαμψε και με 8 σερί πόντους έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +9 (65-56 στο 30′).

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες των «θαλασσί» αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά (69-70 στο 34.30’’). Ο Βασίλης Καββαδάς ισοφάρισε (76-76) ενώ απέμενε 1.30’’ για το τέλος του αγώνα. Ο Καλίντ Μουρ έδωσε προβάδισμα (78-76) το Λαύριο, ο Ανδρέας Πετρόπουλος αστόχησε από την περιφέρεια σε δυο τρίποντα και ο Καββαδάς με 1/2 βολές έκανε το 79-76 προσυπογράφοντας τη δεύτερη νίκη της ομάδας της Λαυρεωτικής.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Συμεωνίδης, Μάνος, Ζακεστίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 50-37, 65-56, 79-76.