Με… φόρα από την κανονική περίοδο όπου τερμάτισε στη δεύετρη θέση το Λαύριο νίκησε με 87-68 τον Κολοσσό Ρόδου κι έκανε το 1-0 στην προημιτελική σειρά των playoffs της Stoiximan Basket League!

Ήταν μια ακόμα εμφατική, αλλά και πειστική εμφάνιση από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, η οποία κυριάρχησε σε όλους τους τομείς του Κολοσσού Ρόδου.

Μάλιστα ξεκινώντας από την άμυνά της, η ομάδα του Λαυρίου περιόρισε σημαντικούς παίκτες του Κολοσσού, όπως τον Καντέρ, κι έχτισε μια διαφορά που έφτασε νωρίς στην τρίτη περίοδο σοτς 20 πόντους, 62-42.

Ο Βασίλης Μουράτος είχε 23 πόντους με 5/10 τρίποντα και 4 ασίστ, ο Άλφα Ντιαλό έκανε μια ακόμα γεμάτη εμφάνιση σε όλους τους τομείς, με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ενώ πολύ σημαντική ήταν η συμβολή των Ανοσίκε-Ντέιβις.

Ο πρώτος είχε 12 πόντους-12 ριμπάουντ κι ήταν ο παίκτης κλειδί στην άμυνα στη ρακέτα, ενώ ο Ντέιβις είχε 13 πόντους.

Είναι ενδεικτικό ότι δεν φάνηκε καν η κακή μέρα του Τάισον Κάρτερ, που είχε 2 πόντους με 0/5 σουτ!

Ο Κολοσσός είδε τον Νίκολα Ντράγκοβιτς να κάνει ελπιδοφόρα εμφάνιση με 17 πόντους, από 6/6 σουτ (3/3 τρίποντα) και 2/3 βολές, αλλά έμοιαζε μόνος ειδικά στην τρίτη περίοδο.

Ο Άρτις έφτασε μεν 19 πόντους αλλά ήθερλε 19 σουτ (7 εύστοχα) και ο Καμαριανός με τον Ζάρα βοήθησαν κάπως στην τελευταία περίοδο, να μειωθεί η διαφορά, 65-58 στο 31:20.

Αυτή όμως ήταν η τελευταία αναλαμπή των φιλοξενούμενων, καθώς το Λαύριο απάντησε με 9-0 και τελειώσει το Game 1 των playoffs.

Ο Κολοσσός δεν είχε στη διάθεσή του, τους Γουότσον, Μπιλή.

Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη (13/5 και ώρα 15:30) στην έδρα του Κολοσσού.

Εάν χρειαστεί τρίτος αγώνας στη σειρά, θα γίνει πάλι στο Λαύριο το Σάββατο (15/5, 20:00).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-30, 65-51, 87-68.

Stoiximan Basket League: Το πρόγραμμα της Α’ φάσης των playoffs

Stoiximan Basket League: Οι πρώτοι της κανονικής περιόδου (πίνακας)