Ο Παναθηναϊκός Aktor έκανε το 14/14 στη  Stoiximan Basket League, την Κυριακή, επικρατώντας εκτός έδρας του Λαυρίου Megabolt με 92-76.

Στην επάνοδο του Ιωάννη Παπαπέτρου μετά από τρεις μήνες, και μια εβδομάδα πριν από το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη 15η αγωνιστική, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είχε πολλές καλές στιγμές στη Λαυρεωτική, σε ένα κατάμεστο γήπεδο, που αποθέωσε τον Χρήστο Σερέλη κατά τη βράβευσή του πριν από το τζάμπολ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκούρασε τον Κώστα Σλούκα, ενώ ο Μπαλτσερόφσκι έχασε την ευκαιρία να πάρει χρόνο καθώς πήγε στο “ΥΓΕΙΑ” με πόνους στην κοιλιακή χώρα.

Δεν έπαιξε καθόλου ο Λεσόρ, Γκραντ και Γκριγκόνις (12π. σε 9′ συμμετοχής) αγωνίστηκαν μόνο στο πρώτο μέρος, Ο Αντετοκούνμπο έμεινε στο παρκέ 31:48 κι ήταν πρώτος σκόρερ μς 16 πόντους, έχοντας και 8 ριμπάουντ, ενώ πήραν πολύ χρόνο συμμετοχής Μωραΐτης (27′, 12π., 6 ασ.) και Σαμοντούροβ (13:36).

Από την άλλη το Λαύριο διέθετε τέσσερις ξένους, καθώς δεν είχε τον ασθενή Νόα Χόρχλερ, ενώ παρελθόν αποτελεί ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους που θα παίξει στη Γερμανία.

Ο Ερνανγκόμεθ είχε 10 πόντους-9 ριμπάουντ, ο Ναν 12 πόντους-8 ασίστ, κι αν έλειπαν και τα 18 λάθη, θα ήταν μια σχεδόν άριστη βραδιά.

Για το Λαύριο ο Καστανέδα είχε 18 πόντους, ο Φλάτεν 14 με 4/6 τρίποντα κι από 12 Θόρντον και Μουράτος.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν τον αγώνα με 4/4 τρίποντα για να προηγηθούν 14-8 σε 3:45 αγώνα!

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε πλέον το σουτ, ανέβασε την πίεσή του και με τους Γκριγκόνις-Αντετοκούνμπο κατά πρώτο λόγο, πάτησε το γκάζι.

Έκανε 17-0 σερί για να προηγηθεί 25-14 λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο στο 25-16 και φτάσει στο 29-16.

Με 3:05 για το δεκάλεπτο μάλιστα, πάτησε πάλι παρκέ ο Ιωάννης Παπαπέτρου, μετά από τρεις μήνες απουσίες.

Ο Αταμάν που δεν έβαλε στο πρώτο μισό τον Ματίας Λεσόρ, έδωσε χρόνο σε όλους, όμως ένα κακό διάστημα στην αρχή της Α’ περιόδου, με 5 λάθη, οδήγησε στην αλλαγή πλάνων.

Το Λαύριο μείωσε 26-31 με Καστανέδα και Μουράτο, ο Αταμάν έβαλε τις φωνές κι έκανε αλλαγές για να απαντήσει η ομάδα του με 10-0, με πρώτο “βιολί” τον Γκριγκόνις (12π. στο ημίχρονο) και να προηγηθεί 38-26.

Η διαφορά έφτασε στους 17, 46-29 με τον Κέντρικ Ναν να έχει 5 ασίστ, 5 πόντους, 2 κλεψίματα πριν κλείσει το ημίχρονο στο 46-31 για τους “πράσινους”.

Στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα, ο Παναθηναϊκός δεν απέφυγε τα λάθη κι ειδικά στη Γ’ περίοδο, έκανε άλλα επτά, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν, ως συνέοεια, εύκολους πόντους.

Ο Θόρντον και ο Καστανέδα, πέτυχαν από 9 πόντους για την ομάδα του Κώστα Μέξα που είχε μια παραγωγική Γ’ περίοδο, με 23 πόντους.

Έμεινε έτσι σε αξιοπρεπή απόσταση από τον αντίπαλό της, που παρά τα λάθη του, είχε διαρκώς σκορ, και μάλιστα στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο είχε 5/6 τρίποντα, με 2/2 του Χουάντσο Ερνανγκόμεθ κι έκλεισε τα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα με 11/16 από τα 6,75μ.

H διαφορά μειώθηκε έως τους 12 πόντους στο τελευταίο 10άλεπτο, 64-76, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά σκορ με τον Αντετοκούνμπο να συνεχίζει τις ψηλές πτήσεις και τον Μωραΐτη να βάζει το δικό του λιθαράκι, ώστε να μην χρειαστεί να αγχωθεί στο φινάλε η ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 31-46, 54-72, 76-92