Τη δεύτερη νίκη του σε τρεις αναμετρήσεις στην Basket League πέτυχε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας του Λαυρίου με 70-75.

Πολύτιμο “διπλό” για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη, που μετά τη νίκη επί του Άρη δεν έχει γνωρίσει ήττα τόσο σε Ευρώπη, όσο και στην Basket League, αφού επικράτησε και του Λαυρίου εκτός έδρας με 70-75.

Ο Ράιλι με 8 πόντους στην τελική ευθεία της αναμέτρησης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του (συνολικά πέτυχε 10). Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φράνκε με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πέτυχε και ο Σαλούστρος με 13 πόντους (7 ριμπάουντ).

Στην αντίπερα όχθη, ο Κόουλ ήταν εκεινος που ξεχώρισε για τους ηττημένους με 14 πόντους. 12 μέτρησε ο Φλαγκ, ενώ από 11 είχαν οι Ντέιβις και Νικολαϊδης.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο ΠΑΟΚ έκανε δυναμικό ξεκίνημα στη Λαυρεωτική με τους Φράνκε και Ρένφρο να ηγούνται της προσπάθειας των “ασπρόμαυρων”, οι οποίοι μετά από το 4-0 στην εκκίνηση δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα τους για το +6 στο 10ο λεπτό (20-26).

Το σύνολο του Σερέλη “έσφιξε” τις άμυνές του στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστές τους Κόουλ και Νικολαΐδη δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με διαφορά πέντε πόντων (35-40).

Η αντεπίθεση του Λαυρίου ήρθε με την επιστροφή στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ περιόδου 21-16 οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στην απόλυτη ισορροπία, προμηνύοντας… ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Όπως κι έγινε! Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, όταν ο Σαλούστρος βγήκε μπροστά, για να δώσει ένα προβάδισμα 4 πόντων στον ΠΑΟΚ 2:45′ πριν από το φινάλε.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Κόουλ να φέρνει ξανά το παιχνίδι στα ίσα (67-67) με 1:30΄στο ρολόι.

Με δυο μεγάλα τρίποντα, ο Ράιλι έφερε την ομάδα του Λυκογιάννη στο +6, ο Φλαγκ απάντησε με τη σειρά του για το 70-73 έχοντας ακόμα 40″ για την ανατροπή, όμως οι βολές του κομβικού Ράιλι, “τελείωσαν” ουσιαστικά το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ να φεύγει με το “διπλό” από το Λαύριο.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 35-40, 56-56, 70-75