Την εντυπωσιακή του πορεία συνεχίζει το Λαύριο, καθώς ξεπέρασε και το εμπόδιο του ΠΑΟΚ κερδίζοντας με 86-76, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κώστα Μέξα πλέον έχει απολογισμό 3 νίκες και 1 ήττα, ενώ ο «δικέφαλος» μετράει 2 νίκες και 2 ήττες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από τα πρώτα λεπτά το Λαύριο έβαλε πίεση στην άμυνα και με τους Βασίλη Καββαδά, Τζέρικοουλ Χέλεμς και Ξαβιέ Καστανέδα είχε το προβάδισμα (14-10 στο 5’ και 29-25 στο 13’).

Ο ΠΑΟΚ έβρισκε σκορ με τον Άντριου Χάρισον, αλλά δεν είχε άλλες σταθερές, καθώς τα σουτ από την περιφέρεια δεν μπήκαν και οι Φρίντρικσον-Μαργαρίτης προσπαθούσαν, αλλά αυτό δεν έφτανε. Από τη στιγμή που η ομάδα της Λαυρεωτικής «συνδέθηκε» με το καλάθι η διαφορά μεγάλωσε και έφτασε στο +14 (39-25 στο 15’), ενώ έκλεισε το ημίχρονο στο +17 (52-35 στο 20’).

Ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος από την περιφέρεια, το Λαύριο είχε λύσεις και από τον Μάρκους Θόρντον με συνέπεια να έχει μια απόσταση ασφαλείας (59-39 στο 24’) από τον «δικέφαλο» που είχε πολύ χαμηλή επίδοση από τα 6.75 (7/28, 25%). Όσο κι αν προσπάθησε ο Φώτης Τακιανός ασφαλώς και οι απουσίες των Μακνίς-Τσαϊρέλη έπαιξαν τον ρόλο τους, καθώς το ροτέισιον ήταν πιο μικρό.

Το Λαύριο συνέχισε να ελέγχει το ματς (71-57 στο 30’) στο τέλος του τρίτου 10λεπτου και μετά το τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα (74-58 στο 32’) φαίνονταν ότι όλα είχαν κριθεί. Κι αυτό αποτυπώθηκε, καθώς μπορεί με κάποιες προσπάθειες ο «δικέφαλος» να μείωσε (75-68 στο 37’) με τρίποντο του Μπελιάουσκας που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, αλλά στο τελευταίο 3λεπτο «μίλησε» ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους ο οποίος σημείωσε όλους τους πόντους του (11 συνολικά) και συνάμα της ομάδας του μέχρι τη λήξη και την τρίτη νίκη στην Stoiximan Basket League.

Για την ομάδα της Λαυρεωτικής εξαιρετικός ήταν ο Καββαδάς με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Καστανέδα είχε 14 πόντους, ο Χέλεμς είχε 12 πόντους και από 11 πέτυχαν οι Ντε Τζούλιους, Θόρντον και Ζάρας.

Από τον ΠΑΟΚ ο Μπελιάουσκας είχε 23 πόντους, ο Χάρισον είχε 22 πόντους, ο Φρίντρικσον 13 πόντους και ο Μαργαρίτης 10 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζιοπάνος, Αγραφιώτης, Τσώνος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-21, 52-35, 71-57, 86-76.