Μονακό-Μπουρζ

Σοκαριστικό αποκλεισμό στο LNB Pro A Leaders Cup, δηλαδή το γαλλικό League Cup, γνώρισε η Μονακό που ηττήθηκε 102-92 από την Μπουρζ.

Η κάτοχος των τριών διαδοχικών τίτλων (2016, 2017, 2018) δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Υπενθυμίζεται ότι η Μονακό είχε ηττηθεί από την Μπουρζ και στο πρωτάθλημα την περασμένη Κυριακή!

Πρώτος σκόρερ του ματς της “Arena Saint-Étienne Métropole” ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 26 πόντους (+6 ασίστ), ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ έβαλε 14, ο Έλι Οκόμπο 13, ο Τσίμα Μονέκε 13 (+7 ριμπάουντ) και ο Ντόντα Χολ 10.

Από πλευράς νικητών, ο Τζέιμς Πάλμερ σημείωσε 18 πόντους, ο Τζόρνταν Φλόιντ 15 (+5 ασίστ), ο Φραντς Μασενάτ 14 και οι Αϊζάια ΜάικΟύγκο Μπενίτεζ από 11.

Η Μονακό πλήρωσε το 5/22 στα τρίποντα και τις πολλές χαμένες βολές απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν τρομερός επιθετικά.

Με σερί 9-0, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά από την πρώτη περίοδο (89-88), όμως, αμέσως μετά ο Τζέιμς αποβλήθηκε με 5 φάουλ, δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της Μπουρζ.

Το επιμέρους 3-14 στο τελευταίο 1:30 λεπτό φανερώνει πόσο πιο πολύ συγκεντρωμένη και παθιασμένη αποδείχθηκε η νικήτρια ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 43-50, 66-72, 92-102

Τα highlights του ματς:

Αντίπαλος της Μπουρζ στην ημιτελική φάση θα είναι η Ντιζόν που επικράτησε 83-65 της Λιμόζ, ενώ στο άλλο ζευγάρι η Λε Μαν (84-77 τη Σολέ) θα διασταυρώσει τα ξίφη της με τον νικητή του ματς Μετροπολιτάν-Βιλερμπάν.