Αρμάνι Μιλάνο

Χωρίς να αισθανθεί το παραμικρό άγχος, η Αρμάνι Μιλάνο επιβλήθηκε 95-72 της Σάσαρι και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Lega Basket.

Ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν συνέβαλε τα μέγιστα με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Σαβόν Σιλντς (10π.-6ρ.), Μπίλι Μπάρον (10π.-4ασ.) και Λουίτζι Ντατόμε (10π.).

Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Ουσμάν Ντιόπ είχε 13π.-5ρ., ο Κρις Ντάου 13π. και ο Τζέραλντ Ρόμπινσον 11π.-5ασ.

Η Μιλάνο έβαλε 25 πόντους στο α’ δεκάλεπτο και 52 στο α’ ημίχρονο, ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+30), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Το Game 2 στο ίδιο γήπεδο έχει οριστεί για τη Δευτέρα (29/5) στις 22:00, ενώ το Game 3 στο “Ρομπέρτα Σεραντιμίνι” για την Πέμπτη (1/6) στις 22:00.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 52-29, 78-48, 95-72