Μιλάνο

Το τρίτο διαδοχικό πρωτάθλημα και 31ο συνολικά κατέκτησε η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε 85-73 της Βίρτους Μπολόνια και έκανε το 3-1 στη σειρά των τελικών.

Η σεζόν δεν κυλούσε καλά για μεγάλο διάστημα στη Lega Basket, το Κύπελλο χάθηκε, ομοίως και το Σούπερ Καπ, ενώ η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δεν κατάφερε να μπει ούτε στα playoffs της EuroLeague.

Στο τέλος, όμως, η Μιλάνο επιβλήθηκε της Βίρτους σε τελικούς για τρίτη σερί χρονιά, ασχέτως αν φέτος κατέβηκε με μειονέκτημα έδρας.

Ο Νίκολα Μίροτιτς έκανε τη διαφορά με 30 πόντους (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 16/18 βολές), 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και κανένα λάθος σε 27 λεπτά.

Με το μέλλον του να θεωρείται αβέβαιο, ο Νικολό Μέλι προσέθεσε 12π.-9ρ. και κατέκτησε το τέταρτο πρωτάθλημα ως παίκτης της Μιλάνο, ενώ ο Σαβόν Σιλντς συνέβαλε με 10π.-4ρ.-4ασ.

Στον αντίποδα, ο Αϊζάια Κορντινιέ πάλεψε με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και οι Ίφε Λούντμπεργκ-Ακίλε Πολονάρα συνέβαλαν με 12 πόντους.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 10-0 και εκτοξεύθηκαν στο +20 (56-36), προτού ο Τόκο Σενγκέλια δεχθεί 4ο φάουλ και βγει στο 6:31.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν σκόραρε πλην βολών στα πρώτα 6:59 λεπτά του β’ ημιχρόνου, δείχνοντας ανίκανη να ακολουθήσει τον ρυθμό της Μιλάνο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν και μείωσαν στο -9 (78-69), αναγκάζοντας τον Μεσίνα να πάρει τάιμ-άουτ, αφού απέμεναν 2:26 στο ρολόι.

Εν συνεχεία, ο Μέλι έκανε λάθος, αλλά ο Πολονάρα αστόχησε σε τρίποντο και η ευκαιρία της Βίρτους για επική ανατροπή χάθηκε.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 46-36, 66-50, 85-73