Με 1/2 βολές του Τόρνικε Σενγκέλια στα 2”, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 91-90 της Ντερτόνα για την 20ή αγωνιστική της Lega Basket.

Η εκ των πρωτοπόρων του ιταλικού πρωταθλήματος ανέβηκε στο 16-4 (συγκατοικεί με Αρμάνι), χάρη στην τέταρτη νίκη της, κι αφού προηγουμένως είδε τον Σεμάι Κρίστον να ισοφαρίζει 90-90 με τρίποντο στα 16”.

Ο Μάρκο Μπελινέλι ήταν συγκλονιστικός με 32 πόντους, ο Σέμι Οτζελέγε είχε 15π.-6ρ., ο Κάιλ Γουίμς 13π., ο Τζόρνταν Μίκι 11π. και ο Σενγκέλια, πέραν της νικητήριας βολής, προσέθεσε 7π.-5ρ.-5ασ.

Στον αντίποδα, η Ντερτόνα αντιπαρέταξε τον Σεμάι Κρίστον (32π.-5ασ.) και είχε σε καλή μέρα τους Ντεμόντε Χάρτπερ (15π.-7ρ.), Λούκα Σεβερίνι (10π.), ωστόσο δεν απέφυγε στις λεπτομέρειες το 14-6.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 44-43, 67-61, 91-90

Αρμάνι Μιλάνο

Νωρίτερα η Αρμάνι Μιλάνο, αντλώντας ψυχολογία από τη σπουδαία νίκη επί του Ολυμπιακού, επικράτησε 89-80 εντός έδρας της Σκαφάτι.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκλεισε στο +26 την τρίτη περίοδο, χαλάρωσε πλήρως και επέτρεψε στον αντίπαλο να πετύχει επιμέρους 29-12 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Κέβιν Πάνγκος επέστρεψε στη δράση, ενώ αντίθετα, ο Σαμπάζ Νέιπιερ αποχώρησε με πρόβλημα στον αστράγαλο και είναι αμφίβολος για τα ματς της “διαβολοβδομάδας” με Βαλένθια-Παρτιζάν.

Πρώτος σκόρερ για τη Μιλάνο, η οποία πανηγύρισε τέταρτη σερί νίκη και ανέβηκε στο 16-4, ήταν ο Μπίλι Μπάρον με 20 πόντους (είχε και 4 ασίστ), ο Νικολό Μέλι ακολούθησε με 14 και ο Στέφανο Τονούτ με 12.

Στην αντίπερα όχθη, ο Ρικάρντο Ροσάτο σταμάτησε στους 14, ο Κλέβιν Χάνα στους 12 και ο Σταν Οκόγιε στους 11.

Η Σκαφάτι βρίσκεται στο 7-13 με Μπρέσια, Βερόνα και Νάπολι, επομένως κάθε άλλο παρά ασφαλής μπορεί να αισθάνεται.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 52-39, 77-51, 89-80