Ηρακλής

Με το… αριστερό ξεκίνησε το ευρωπαϊκό του ταξίδι ο Ηρακλής, ο οποίος ηττήθηκε με 71-63 από τη Λέιντεν στην Ολλανδία, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του FIBA Europe Cup.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα, προηγήθηκαν με 35-26 στα μέσα της δεύτερης περιόδου, όμως ο Ηρακλής έτρεξε ένα επιμέρους 12-2 και πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το ελάχιστο προβάδισμα (37-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι είχε πολλές ισοπαλίες και αλλαγές προβαδίσματος και η Λέιντεν μπήκε στην τελευταία περίοδο με ένα +4 (53-49).

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση του Ηρακλή (62-61) και με ένα επιμέρους 9-2 έφτασαν στη νίκη με το τελικό 71-63.

Πρώτος σκόρερ της Λέιντεν ήταν ο Μίντγκααρντ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από τον Ηρακλή διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Γιάννης Αγραβάνης (13π.), Τόνι Ντάγκλας (11π.), Ράιαν Γούλριντζ (11π.) και Ρέτζι Λιντς (10π., 10ρ.).

Με τον κόσμο στο πλευρό του αγωνίστηκε ο Ηρακλής, αφού φίλοι των “κυανολεύκων” βρέθηκαν στο γήπεδο και συμπαραστάθηκαν στον Θανάση Σκουρτόπουλο και στους παίκτες του.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 37-38, 53-49, 71-63

Ηρακλής: Το πρόγραμμα, τα αποτελέσματα και η βαθμολογία στον όμιλό του στο FEC