Λιετκαμπέλις Καλαϊτζάκης

Πιο κοντά στον τελικό του λιθουανικού πρωταθλήματος βρίσκεται πλέον η Λιετκαμπέλις, καθώς επικράτησε 73-69 της Ζαλγκίρις Κάουνας με μπροστάρη τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη.

Ο 23χρονος Έλληνας άσος ήταν κομβικός με 18 πόντους (συν 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) σε 29:09, οδηγώντας την ομάδα του στο break και το 2-1 στην ημιτελική σειρά, ενώ ο Γκεντιμίνας Όρελικ προσέθεσε 16π.-6ρ. και ο Ντόβιντας Γκιεντράιτιτς άλλους 11π.

Από πλευράς Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Γιάνις Στρέλνιεκς (15π.-5ρ.), Λούκας Λεκαβίτσιους (11π.-6ασ.).

Αναφορικά με το ματς, η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις πήρε τα ηνία με ένα σερί 8-0 στα τέλη του α’ και τις αρχές του β’ δεκαλέπτου.

Το μομέντουμ ήταν δικό της, όπως μαρτυρά το γεγονός ότι έκλεισε το ημίχρονο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+11).

Η Ζαλγκίρις είχε συνεχώς τα ηνία, φτάνοντας ως το +12, όμως, κάπου εκεί άφησε το γκάζι και η Λιετκαμπέλις έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 9-2.

Ζαλγκίρις-Λιετκαμπέλις

Όταν, μάλιστα, άνοιξε την τέταρτη περίοδο με επιμέρους 12-2, τα ηνία άλλαξαν χέρια και οι γηπεδούχοι άρχισαν να αγχώνονται για τα καλά.

Από το 16-18 του πρώτου δεκαλέπτου μέχρι το 55-55 του τέταρτου, η Λιετκαμπέλις κυνηγούσε το σκορ, όμως, όταν έγινε το 55-57, δεν ξανάχασε το προβάδισμα.

Νιλς Γκίφι και Τάι Γουέμπστερ ήταν οι κορυφαίοι της Ζαλγκίρις στο πρώτο ημίχρονο, όμως, στο δεύτερο και οι δύο μαζί σημείωσαν 2 πόντους, οπότε…

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-32, 53-48, 69-73

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Η επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων έχει οριστεί για το Σάββατο (21/5, 17:20) στην έδρα της Λιετκαμπέλις.

Στην άλλη σειρά των ημιτελικών, η Ρίτας Βίλνιους προηγείται 2-1 της Σιαουλιάι.