Μπαρτσελόνα Αμπρίνες

Με άνετη νίκη συνέχισε την πορεία της στη Liga Endesa η Μπαρτσελόνα, καθώς επικράτησε 98-80 της Γκραν Κανάρια το βράδυ της Κυριακής (20/3).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έβαλε 61 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και από τη στιγμή που δέχθηκε μόλις 28, καταλαβαίνετε ότι ο αγώνας είχε… τελειώσει.

Η Γκραν Κανάρια πέτυχε υπέρ της 27-19 στην τρίτη περίοδο και 25-18 στην τέταρτη, αλλά δεν απέφυγε το -18, απέναντι στον αντίπαλο που έχει εδραιώσει την παρουσία του στην κορυφή της Liga Endesa (19-4 έναντι 18-6 της Ρεάλ).

Άλεξ Αμπρίνες με 20 πόντους (2/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή σε 19:30), Νάιτζελ Χέιζ με 15 (5/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές) και Νίκολα Μίροτιτς με 15 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα), ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων.

Ο Νικ Καλάθης έπαιξε για 14:41, σκόραρε 6 πόντους (2/2 δίποντα, 2/5 βολές), είχε 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 61-28, 80-55, 98-80