Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα ημιτελικά της Liga Endesa έχει η Μπασκόνια, καθώς επικράτησε 80-79 στην έδρα της Βαλένθια.

Η βασκική ομάδα πέτυχε τη μία από τις δύο νίκες που χρειάζεται και το Σάββατο (28/5) στις 19:30 θα προσπαθήσει να τελειώσει τη σειρά στο “σπίτι της”.

Αναφορικά με το αποψινό ματς, έπειτα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια πήρε τα ηνία στη δεύτερη περίοδο, φτάνοντας ως το +8.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σταθερά μπροστά και στη συνέχεια (τέσσερις φορές στο +10), όμως, η Βαλένθια δεν κατέθεσε τα όπλα.

Με αντεπίθεση διαρκείας, ανέτρεψε τα δεδομένα και έφτασε στο 79-75, ωστόσο στα 54” η Μπασκόνια ξαναπέρασε σε θέση οδηγού με κάρφωμα του Ματ Κοστέλο.

Στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων, ο Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς αστόχησε και, κατά συνέπεια, οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι της Μπασκόνια ήταν οι Γουέιντ Μπόλντγουιν, Σιμόνε Φοντέκιο και Ματ Κοστέλο με 15 πόντους ο καθένας.

Από τη Βαλένθια ξεχώρισαν οι Τσάβι Λόπεθ-Αροστέγι και Νέναντ Ντιμιτρίεβιτς με 17π. και 15π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 35-43, 62-67, 79-80