Ρεάλ-Μπασκόνια

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 83-71 της Μπασκόνια, έκανε το 2-0 στα ημιτελικά και με εκτός έδρας νίκη στις 7 Ιουνίου (22:00), θα προκριθεί στους τελικούς της Liga Endesa.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, παρά τα προβλήματα στα γκαρντ, έχασε μόνο μια φορά το προβάδισμα (1-2 στο ξεκίνημα), ανέβαζε σταθερά τη διαφορά και κλείδωσε τη νίκη στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους 26-15.

Η απόσταση έφτασε ως το +28 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ώσπου η Ρεάλ άφησε το γκάζι, όπως μαρτυρά το επιμέρους 8-24 που φυσικά δεν είχε αντίκρισμα.

Κορυφαίοι των νικητών οι Άνταμ Χάνγκα (18π.-4ρ.), Έντι Ταβάρες (15π.-8ρ.), Άντονι Ράντολφ (12π.), Ρούντι Φερνάντεθ (10π.), ενώ στον αντίποδα, η Μπασκόνια πάλεψε με τους Βάνια Μαρίνκοβιτς (17π.) και Σιμόνε Φοντέκιο (12π.).

Ελλείψει γκαρντ ο Λάσο συμπεριέλαβε στη 12άδα τον Τόμας Ερτέλ, που έπαιξε για 3 λεπτά έχοντας 0/1 δίποντο. Μετά τον αγώνα ο προπονητής της Ρεάλ είπε: “Δεν ξέρω αν θα παίξει ξανά, λυπάμαι που δεν μπορώ να πω περισσότερα…”.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-30, 66-45, 83-71