Μπανταλόνα

Σε περίπατο μετέτρεψε τον πρώτο προημιτελικό της Liga Endesa με την Τενερίφη η Μπανταλόνα, καθώς επικράτησε 100-68.

Το δεύτερο ματς της σειράς έχει οριστεί για τις 29 Μαΐου (14:00) στην έδρα της κατόχου του Basketball Champions League και σε περίπτωση break, όλα θα τελειώσουν.

Η Τενερίφη… έκανε το λάθος να ανοίξει το σκορ και ακολούθησε 13-0 σερί υπέρ της Μπανταλόνα, η οποία έκλεισε την πρώτη περίοδο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή (27-7).

Όσοι πίστεψαν ότι οι φιλοξενούμενοι θα συνέλθουν, διαψεύστηκαν οικτρά από τη στιγμή που σύντομα γράφτηκε το 41-11 και το ημίχρονο έκλεισε στο 54-21!

Το τρομερό σερί συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος και έφτασε στο 58-21, ώσπου το pick καταγράφηκε στο 73-34 (+39).

Τελικά τα πάντα κρίθηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μπανταλόνα ανέδειξε επτά διψήφιους παίκτες, με μπροστάρηδες τους Τζοέλ Πάρα (14π., 5ρ.), Ντέρεκ Γουίλις (12π., 6ρ.) και Τζουζέπ Μπουσκέτς (12π., 4ρ.), ενώ στον αντίποδα, ο Μαρσελίνιο Χουέρτας… τράβαγε μόνος του κουπί με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-7, 54-21, 78-43, 100-68