Μπανταλόνα-Ρεάλ

Με κορυφαίο τον Ντζάναν Μούσα, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 83-73 εκτός έδρας της Μπανταλόνα στο Game 3 και πήρε προβάδισμα στη σειρά για τα ημιτελικά της Lega Endesa.

Κατά συνέπεια, οι πρωταθλητές Ευρώπης “έσβησαν” το break του Game 1 και τη Δευτέρα (12/6, 22:00) θα έχουν την ευκαιρία, με νέο “διπλό”, να προκριθούν στους τελικούς.

Ο Ντζάναν Μούσα (25π. με 5/7δ., 3/6τρ., 6/6β.) ήταν ο κορυφαίος της Ρεάλ, ενώ ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε προσέθεσε 16π., ο Μάριο Χεζόνια 13π.-6ρ. και ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος 5ασ.

Η Μπανταλόνα είχε σε καλή μέρα τον Κάιλ Γκάι (20π.), ο Σίμον Μπιργκάντερ κατέγραψε 12π.-5ρ., ο Βλάντιμιρ Μπροτζιάνσκι (11π.) και ο Αντρές Φελίζ (9π.-5ρ.-5ασ.).

Η Ρεάλ προηγήθηκε με 2-16 και επέτρεψε μόλις 32 πόντους στον αντίπαλο στο α’ ημίχρονο, το οποίο έληξε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή (+16).

Το 37-67 φανέρωνε ότι η Μπανταλόνα είχε πετάξει λευκή πετσέτα, ομοίως και το επιμέρους 11-32 της τρίτης περιόδου, αν και στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε χαμός.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αφιονισμένοι, οι φιλοξενούμενοι σαν υπνωτισμένοι και το σκορ έγινε 73-78 με επιμέρους 30-8! Βέβαια, χρόνος δεν υπήρχε. Συνεπώς η ήττα έγινε πολύ πιο αξιοπρεπής για την ομάδα της Βαρκελώνης.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 32-48, 43-70, 73-83