Καλάθης

Με χαρακτηριστική άνεση, όπως μαρτυρά το τελικό 84-62, η Μπαρτσελόνα έκαμψε την αντίσταση της Μπιλμπάο στο “Παλάου Μπλαουγκράνα”.

Στο ματς για την 33η αγωνιστική της Liga Endesa, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε σημαντικό προβάδισμα από τη β’ περίοδο.

Το επιμέρους 30-15 του γ’ δεκαλέπτου έβαζε τέλος στη σεμνή τελετή, σε έναν αγώνα που ο Λιθουανός τεχνικός είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει πρόσωπα και σχήματα εν όψει του Final 4 της EuroLeague.

Η πρωτοπόρος της κανονικής περιόδου της Liga Endesa είχε σε σπουδαία μέρα τον Νίκολα Μίροτιτς (18π., 6ρ. σε 22:22), ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις προσέθεσε 12 πόντους και ο Νίκολας Λαπροβίτολα άλλους 10 (συν 6 ασίστ).

Ο Νικ Καλάθης, από την πλευρά του, κατέγραψε 4 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 18:45, ενώ στον αντίποδα, ο Άνχελ Ντελγκάδο μέτρησε 18π. και 6ρ. για την Μπιλμπάο.

H Μπαρτσελόνα έφτασε στο 26-7 και το Σάββατο (14/5) θα κλείσει τις υποχρεώσεις της στην κανονική περίοδο, με το εκτός έδρας ματς κόντρα στη φιναλίστ του BCL Μανρέσα.

Η Μπιλμπάο, αντίθετα, έπεσε στο 16-17 και μειώθηκαν αισθητά οι ελπίδες της για να μπει στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 43-35, 73-50, 84-62