Μάλαγα-Τενερίφη

Η Μάλαγα ζευγάρωσε πολύ εύκολα τις νίκες της επί της Τενερίφης, αυτή τη φορά εντός έδρας με 97-74, παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά της Liga Endesa.

Αντίπαλός της θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Μπαρτσελόνα-Βαλένθια (το σκορ είναι 1-0 και την Παρασκευή στις 22:00 δίνουν το Game 2).

Τάιλερ Καλινόσκι (21π. με 3/3δ., 5/7τρ., 0/1β.), Κέντρικ Πέρι (16π.-4ασ.), Ντάριο Μπριθουέλα (13π.), Μέλβιν Έτζιμ (12π.) και Ντίλαν Οσετκόφσκι (10π.-7ρ.), έκαναν τη διαφορά για τη Μάλαγα.

Η Τενερίφη, αντίθετα, προσπάθησε με τους Άαρον Ντούρνεκαμπ (13π.), Σάσου Σάλιν (13π.), Μαρσελίνιο Χουέρτας (12π.-4ασ.) και Λεάντρο Μπολμάρο (11π.).

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με +9 στη δεύτερη περίοδο, η οποία όμως άρχισε με επιμέρους 34-9 για τους γηπεδούχους.

Οι συνολικά 37 πόντοι που σημείωσε η Μάλαγα στο δεύτερο δεκάλεπτο αποτελούν την κορυφαία συγκομιδή της ιστορίας της σε επίπεδο playoffs.

Έκτοτε, η Τενερίφη δεν σήκωσε κεφάλι, η διαφορά ήταν σταθερά στο +15 στην τελευταία περίοδο, επομένως το παιχνίδι δεν μετατράπηκε ποτέ σε θρίλερ.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 50-36, 76-57, 97-74