Ρεάλ

Πιάνοντας εκπληκτική απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 84-73 στην έδρα της Μούρθια και κατέκτησε το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Το 16-34 αμέσως μετά το κακό α’ ημίχρονο, χάρισε τη νίκη τίτλου στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πέτυχαν double και έφτασαν μέχρι τον τελικό της EuroLeague, όπου λύγισαν από τον Παναθηναϊκό.

Ο Ντζάναν Μούσα με 18 πόντους (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/3 βολές), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και κανένα λάθος, ήταν ο κορυφαίος του αγώνα.

Ακολούθησαν οι Μάριο Χεζόνια (17π.-6ρ.) και Φακούντο Καμπάτσο (13π.-7ρ.-6ασ.), ενώ στο τελευταίο παιχνίδι της καριέρας του, ο Ρούντι Φερνάντεθ έπαιξε για 04:45.

Ντίλαν Ένις (18π.-5ρ. με 4/7 τρίποντα), Ντάστιν Σλέβα (12π.), Χάουαρντ Σαντ-Ρος (10π.-5ρ.) και Γιόνα Ράντεμπο (10π.), πάλεψαν για τη Μούρθια που αξίζει ένα μεγάλο χειροκρότημα για την εφετινή της πορεία, την καλύτερη της ιστορίας της.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 40-32, 56-66, 73-84