Mε “όπλο” την άμυνά του στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ νίκησε το βράδι της Τετάρτης τη Λίμπουργκ στο Βέλγιο με 74-70, στην πρεμιέρα του στους ομίλους του FIBA Europe Cup.

Μολονότι έχανε στα 3/4 του αγώνα, στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, έδειξε πολύ καλό πρόσωπο στην άμυνα, κράτησε χαμηλά την παραγωγικότητα της βελγικής ομάδας, κι άρχισε θετικά τις υποχρεώσεις του.

Στην αρχή της Δ’ περιόδου, η Λίμπουργκ προηγήθηκε με 60-49, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα.

Πίεσε στην άμυνα, δεν άφησε ελεύθερα σουτ, κι οι Βέλγοι πέτυχαν μόλις 4 πόντους στα επτά επόμενα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει διαφορά 8 πόντων, 72-64.

Στο τέλος η Λίμπουργκ μείωσε, όμως με δύο βολές του Ρέινολντς, η ομάδα του Μάσιμο Κανσελιέρι σφράγισε τη νίκη.

Πέντε παίκτες της ελληνικής ομάδας ήταν διψήφιοι, με πρώτο σκόρερ τον Τζάκσον Κράουζερ που έφτασε στους 14, ενώ 13 είχε ο Άπσον και 12 ο Κατσίβελης.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-35, 58-49, 70-74

Στον άλλον αγώνα του ομίλου, η Πόρτο νίκησε εντός έδρας την ουγγρική Τσολνόκι με 77-68, έχοντας πρώτο σκόρερ, τον πρώην παίκτη του Ηρακλή, Τόνεϊ Ντάγκλας που πέτυχε 16 πόντους.

Την επόμενη αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ υποδέχεται την Πόρτο.

ΠΑΟΚ: Το πρόγραμμα στον όμιλο του FEC

ΠΑΟΚ: Υπενθύμιση για κεκλεισμένων των θυρών με τον Παναθηναϊκό