Λιετκαμπέλις-Ρίτας

Με κάρφωμα του Άρνας Μπουτκεβίτσιους στα 12,6”, η Ρίτας Βίλνιους επικράτησε 78-77 εκτός έδρας της Λιετκαμπέλις, έκανε το 3-1 και βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης ήταν ο κορυφαίος των γηπεδούχων με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 30:58, όμως, ούτε εκείνος ούτε ο Γκεντιμίνας Όρελικ των επίσης 17 πόντων δεν έφταναν για να έρθει η ισοφάριση στη σειρά.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κένεθ Σμιθ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ σημαντική βοήθεια στη Ρίτας προσέφεραν και οι Μαργκίρις Νορμάντας (13π.), Μπουτκεβίτσιους (12π., 5ρ., 5ασ. και βέβαια το νικητήριο καλάθι).

Αναφορικά με τη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το α’ ημίχρονο στη μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνη την ώρα (+9), αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι επανήλθαν και πήραν τα ηνία.

Όταν ο Ντόβιντας Γκιεντράιτις έκανε το 76-69 με 01:53 να απομένουν, πολλοί πίστεψαν ότι η Λιετκαμπέλις θα ισοφαρίσει τη σειρά. Αλίμονο.

Ο Καλαϊτζάκης με 1/2 βολές σημείωσε τον τελευταίο πόντο της ομάδας του, διαμορφώνοντας το 77-73 στο 01:00. Ο Λούκας Ουλέτσκας μείωσε με τρίποντο στα 37”, ο Κένεθ Σμιθ έκλεψε την μπάλα από τον Όρελικ στα 17,3” και ο Μπουτκεβίτσιους ανέτρεψε τα δεδομένα.

Στην τελευταία επίθεση της Λιετκαμπέλις, ο Γκιεντράιτις αστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ο Τζόρτζε Γκάγκιτς είχε την ύστατη προσπάθεια (δίποντο), όμως, αστόχησε.

To Game 4 έχει οριστεί για τις 7 Ιουνίου, ώρα 18:50, στην έδρα της Ρίτας, η οποία φιλοδοξεί να κατακτήσει το 6ο πρωτάθλημα (12ο αν προστεθούν και εκείνα με την παλιά της ονομασία Στατίμπα).

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-47, 58-54, 77-78

Δείτε το μοιραίο λάθος του Όρελικ, το κλέψιμο του Σμιθ και το νικητήριο καλάθι του Μπουτκεβίτσιους: