Η Λιθουανία νίκησε με 100-84 Σλοβενία την Πέμπτη, στον αγώνα κατάταξης του Παγκοσμίου Κυπέλλου, για τις θέσεις 5-8 και θα διεκδικήσει την 5η θέση το Σάββατο (9/9, 15:30), με τη Λετονία.

Με 24 ώρες περισσότερης ξεκούρασης, αφού έπαιξαν την Τρίτη, ενώ η Σλοβενία έδωσε τον προημιτελικό της χθες, οι Λιθουανοί ήταν πιο ορεξάτοι, με περισσότερη ενέργεια.

Άρχισαν θεαματικά τον αγώνα με 13/18 σουτ στην Α’ περίοδο και προβάδισμα 12 πόντων, 33-21, με 10 ασίστ.

Βαλαντσιούνας, Κουζμίνσκας αλλά και ο Τόμας Ντίμσα κράτησαν στο πρώτο μέρος την ομάδα τους στη θέση του οδηγού.

Ο Λούκα Ντόντσιτς δεν έχασε το κέφι του από τη χθεσινή ήττα από τον Καναδά. Είχε ήδη 19 πόντους στο ημίχρονο (53-43), όπου η ομάδα του πλησίασε στους 4, (47-43) πριν από τα τρίποντα των Μπραζντέικις-Ντίμσα που έκλεισαν το 20άλεπτο.

Αν και “μύρισε” ντέρμπι με την αντίδραση της ομάδας του Σέκουλιτς, εκείνη του Μακσβίτις κυριάρχησε στο δεύτερο μέρος.

Είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας τόσο κοντά, όσο και μακριά από το καλάθι, με 14/25 τρίποντα, η σλοβενική άμυνα πήρε πάλι χαμηλό βαθμό και η παρέα του Ντόντσιτς έκανε τρίτη σερί ήττα και μάλιστα, με τρίτη σερί 100άρα!

Είχαν προηγηθεί το 71-100 από τη Γερμανία και το 89-100 από τον Καναδά.

Ο Βαλαντσιούνας τελείωσε τον αγώνα με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ίγκνας Μπραζντέικις είχε 15 με 3/4, 3/4, ενώ ο νέος παίκτης της ΑΕΚ, Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν… άχαστος! Είχε 14 πόντους σε 19:12 αγώνα με 4/4 τρίποντα, 1/1 δίποντο, συν τρία κλεψίματα και δύο ριμπάουντ.

Άλλους 14 πόντους πέτυχε ο Ντειβίντας Σιρβίντις.

Για τη Σλοβενία ο Ντόντσιτς ήταν άστοχος στο δεύτερο 20άλεπτο.

Μετά τους 19 πόντους στο πρώτο, τελείωσε τον αγώνα με 29 πόντους, αλλά με 7/21 σουτ, εκ των οποίων 4/13 τρίποντα, ενώ έκανε και 5 λάθη. Ο Αλεκσέι Νίκολιτς πέτυχε 13 πόντους, ο Μάικ Τόμπι 13 και ο Ζόραν Ντράγκιτς 12.

Η Σλοβενία είχε 15/40 τρίποντα, 8/20 δίποντα!

Το Σάββατο θα παίξει για τις θέσεις 7-8 με την Ιταλία στις 11:45.

Τα δεκάλεπτα: 33-21, 53-43, 75-63, 100-84

Οι φωτογραφίες του αγώνα:

Ιταλία-Λετονία 82-87: Ο Μπάνκι νίκησε και τους συμπατριώτες του! (gallery)

Λιθουανία: Χωρίς Μπέντζιους στους αγώνες για τις θέσεις 5-8

Με Χαλιμπέρτον και Αλεξάντερ-Γουόκερ οι καλύτερες φάσεις των προημιτελικών (vids)

Παγκόσμιο Κύπελλο: Διπλάσιες οι κατοστάρες από το 2019

Ντόντσιτς: Όταν παίζω για την Εθνική… δεν με ελέγχω!

Παρίσι 2024: Τα 8 απευθείας εισιτήρια και οι 24 ομάδες των Προολυμπιακών Τουρνουά