Ρίτας-Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις Κάουνας βρέθηκε αγκαλιά με την κατάκτηση του πρωταθλήματος, όμως, στο τέλος, με λέι-απ του Μάρκους Φόστερ, χαμογέλασε η Ρίτας Βίλνιους που επικράτησε 69-68 και ισοφάρισε 2-2 τη σειρά των τελικών!

Ο άλλοτε άσος του Παναθηναϊκού και του Προμηθέα Πάτρας διέσχισε το γήπεδο από τη μία άκρη στην άλλη, ευστόχησε στο 1,9” και χάρισε τη νίκη στην ομάδα της πρωτεύουσας!

Δείτε το καλάθι:

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη χάρη στους Χάιμε Ετσενίκε (18π.-5ρ.), Μάρκους Φόστερ (16π.-8ασ.), Εβάλντας Κάιρις (11π.-5ρ.), Μάργκιρις Νορμάντας (8π.-5ρ.-3ασ.) και Τζάστιν Γκόραμ (7ρ.).

Αϊζάια Τέιλορ (14π.), Ίγκνας Μπραζντέικις (13π.) και Άρνας Μπουτκεβίτσιους (11π.-10ρ.), έκαναν τα περισσότερα για τη Ζαλγκίρις.

Η Ζαλγκίρις μπήκε φορτσάτη στο Game 4 και με όπλο της την άμυνα προηγήθηκε 21-9, προτού κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +9.

Η ομάδα του Κάουνας είχε σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, όμως, στην τρίτη περίοδο σημείωσε μόλις 10 πόντους, με αποτέλεσμα η Ρίτας να φτάσει μέχρι το -2 (45-47).

Η πολυπόθητη, για τους γηπεδούχους, ισοφάριση ήρθε (53-53) λίγο πριν από τα μέσα του τέταρτο δεκαλέπτου και έκτοτε το παιχνίδι απέκτησε μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Η Ζαλγκίρις, αρχικά, διατήρησε την ψυχραιμία της και ανέβηκε στο +7 (56-63), όμως, η Ρίτας επανήλθε με 8-0 και προσπέρασε για πρώτη φορά (64-63).

Λίγο αργότερα, η ομάδα του Κάουνας επανήλθε και έγραψε το 64-68, φτάνοντας μια ανάσα από τη νίκη, ωστόσο ο Κάιρις μείωσε σε 67-68 με 33” στο ρολόι.

Έπειτα, ο Μπραζντέικις αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπουτκεβίτσιους πήρε το ριμπάουντ και στα 11” ο Τέιλορ κέρδισε φάουλ, αλλά είχε 0/2 βολές, με αποτέλεσμα ένα δίποντο να είναι υπεραρκετό για τη Ρίτας του Φόστερ.

Να σημειωθεί ότι οι γηπεδούχοι κατέγραψαν μόλις 3/22 τρίποντα και οι φιλοξενούμενοι 4/25.

Το Game 5 έχει οριστεί για τις 10 Ιουνίου στις 17:20 και θα διεξαχθεί στη Žalgirio Arena.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 32-40, 45-50, 69-68