Μονακό

Πολύ πιο εύκολα απ’ όσο φανερώνει το τελικό 90-80 επί της Παρί στο “Γκαστόν Μεντσάν”, η Μονακό άνοιξε το σκορ στους τελικούς της LNB.

Ο Μάικ Τζέιμς έκανε τη διαφορά με 31 πόντους (13/21 εντός πεδιάς), ενώ διψήφιοι ήταν και οι Έλι Οκόμπο (15π.), Τζάρον Μπλόσομγκεϊμ (13π.-6ρ.) και Άλφα Ντιαλό (10π.-5ρ.).

O Tζέιμς μάλιστα, σκόραρε πίσω από το κέντρο του γηπέδου στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όπως θα δείτε πιο κάτω, στο video:

Οι Ναντίρ Ιφί (18π.), Τι Τζέι Σορτς (17π.-7ρ.-6ασ.) και Τζάστιν Σίμον (11π.-6ρ.), προσπάθησαν για την Παρί.

Η Μονακό πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα (4-2), έκλεισε το ημίχρονο στο +16 (46-30) και εκτόξευσε τη διαφορά μέχρι το +24 (71-47).

Η Παρί περιόρισε την έκταση της ήττας με επιμέρους 2-11 (81-72 στο 38′), αλλά η ουσία είναι ότι η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς απέδειξε ποιος είναι το αφεντικό της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 46-30, 73-53, 90-80