Μονακό

Με τους Ντόντα Χολ και Τσίμα Μονέκε να επιστρέφουν, η Μονακό επικράτησε 105-99 της Μπουρζ, έκανε το 2-0 στη σειρά και στις 3 Ιουνίου (16:15) θα πάει στο Ekinox για την πρόκριση στους τελικούς της LNB Pro A.

Έλι Οκόμπο (21π.-10ασ.), Μάικ Τζέιμς (19π.-6ρ.-5ασ.), Άλφα Ντιαλό (16π.), Ντόντα Χολ (10π.), Τζον Μπράουν (10π.) και Ντονάτας Μοτεγιούνας (10π.), διακρίθηκαν για τους νικητές.

Τζέιμς Πάλμερ (21π.), Τζόρνταν Φλόιντ (20π.), Αμίντα Μπρίμα (16π.-8ρ.) και Μαξίμ Κουρμπί (10π.), προσπάθησαν για τους φιλοξενούμενους.

Η Μονακό δεν πήρε εύκολα τη νίκη, αν σκεφτεί κανείς ότι δέχθηκε 55 πόντους στο α’ ημίχρονο (εκείνη έβαλε 49) και πως ο Φλόιντ μείωσε στο -2 με πάνω από 120” στο ρολόι.

Πάλμερ και Φλόιντ έδωσαν ρεσιτάλ στην τελευταία περίοδο, προτού υποκύψουν στην ποιότητα και την εμπειρία των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 30-34, 49-55, 78-73, 105-99