Δεν μπόρεσε να κερδίσει μόνος του την Μπάγερν ο Κιθ Λάνγκφορντ

Παρά την παρουσία 500 φίλων του που μετέτρεψαν το Audi Dome σε ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ παρουσιάστηκε ανέτοιμος απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου και γνώρισε την ήττα με σκορ 80-79.

Ο Παναθηναϊκός, ο οποίος ξεκίνησε με πεντάδα τους Καλάθη, Λάνγκφορντ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Γκιστ, μπήκε δυνατά στο ματς (0-7 στο 2′), όμως τα πολλά λάθη και η αστοχία στα τρίποντα έφεραν το ματς στην ισοπαλία (20-20) μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Εντυπωσιακό κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ

Στη δεύτερη περίοδο το… ψηλό σχήμα με Γκιστ-Λάσμε δεν απέδωσε και η Μπάγερν πήρε προβάδισμα έξι πόντων (32-26 στο 15′). Σε εκείνο το σημείο ο Τσάβι Πασκουάλ χαμήλωσε πολύ το σχήμα, έπαιξε με Λεκαβίτσιους, Παππά και Λάνγκφορντ στην περιφέρεια και ισορρόπησε το παιχνίδι, δίνοντας στους “πράσινους” ισχνό προβάδισμα στο ημίχρονο (40-41).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο (56-58 στο 30′), όμως οι Βαυαροί καθοδηγούμενοι από τον κορυφαίο του αγώνα Νιχάντ Ντζέντοβιτς ξέφυγαν με έξι πόντους διαφορά (76-70) δύο λεπτά πριν το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο ο Κιθ Λανγκφορντ με 9 συνεχόμενους πόντους πήγε να γυρίσει το ματς μόνος του. Μείωσε σε 80-79 6.4” πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός έκανε αμέσως φάουλ στον Μπούκερ στα 5”, αυτός αστόχησε και στις δύο βολές, όμως ο Γκιστ που πήρε το αμυντικό ριμπάουντ έδωσε… απρόσεκτη πάσα και ο Λούτσιτς έκανε το καθοριστικό κλέψιμο της νίκης.

Δείτε τo βίντεο που ανέβασε ο Παναθηναϊκός στο Instagram, 15 λεπτά πριν το τζάμπολ, με τη μοναδική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι του “τριφυλλιού”!

Σύμφωνα με ενημέρωση των “πρασίνων”, ο Ματ Λοτζέσκι ένιωσε ενοχλήσεις στην αριστερή γάμπα, γι’ αυτό δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Η κατάστασή του θα εξεταστεί αύριο.

Πριν από τον αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον πρόωρο χαμό του Πάτρικ Μπάουμαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-41, 56-58, 80-79

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς, Χομπς, Κινγκ, Κόπονεν 10 (2), Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 11, Λο 4, Ντζέντοβιτς 19 (2), Γιόβιτς 4, Μπαρτέλ 12, Γουίλιαμς 5, Μπούκερ 11.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ: (Πασκουάλ): Τόμας 3, Λάνγκφορντ 18 (2), Λάσμε 8, Παπαπέτρου 2, Παππάς 5 (1), Γκιστ 7, Λεκαβίτσιους 6, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 9 (8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 8, Μήτογλου 10.