Από τον… προηγούμενο αγώνα, με την ΑΕΚ, όπου ο ΠΑΟΚ έχασε από το σουτ του Λάνγκφορντ, άρχισε τις δηλώσεις του ο Άρης Λυκογιάννης μετά τη νίκη με 77-71 επί του Άρη, το Σάββατο (20/3).

Συγκεκριμένα ο προπονητής του ΠΑΟΚ, δήλωσε:

“Αυτοκτονήσαμε από τον τρόπο που ήρθε η προηγούμενη μας ήττα.

Σήμερα είχαμε αρκετά σκαμπανεβάσματα στο ματς και επιτρέψαμε στον Άρη να μπει στο παιχνίδι. Είχαμε ένα πάρα πολύ κακό τρίτο δεκάλεπτο.

Στο 4ο είχαμε μια καλή αντίδραση γιατί μετά από ένα τάιμ άουτ που πήραμε, αισθανόμασταν ότι υπήρχε πολλή πίεση και δεν υπήρχε κανένας λόγος για κάτι τέτοιο” είπε ο Άρης Λυκογιάννης και συνέχισε:

Διαβάσαμε καλά τον αντίπαλο, χτυπήσαμε στα αργά πόδια του Ντραγκίτσεβιτς, και βρήκαμε έναν παίκτη που θα πάρει 3-4 καλές επιλογές στην επίθεση και να ευστοχήσει, τον Τέρνερ. Πετύχαμε μεγάλη ανατροπή και νίκη. Καλή συνέχεια στον Άρη και εμείς κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι”.

Ο προπονητής του Άρη, Σάββας Καμπερίδης είπε έπειτυα από τον αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

“Ήταν ένα παιχνίδι με τα χαρακτηριστικά που περιμέναμε, με πολλή ένταση. Κάναμε καλή δουλειά στον έλεγχο των Λοβ και Γκρίφιν. Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο ελέγξαμε και το σποτ απ παιχνίδι του ΠΑΟΚ.

Δυστυχώς στην αρχή  της 4ης περιόδου μείναμε λίγο στατικοί, δεν εκτελέσαμε τις επιθέσεις όπως έπρεπε. Προσπάθησα να βοηθήσω τους παίκτες μου σε αυτό το διάστημα. Θα έπρεπε να κατευθύνω πιο απαιτητικά κάποιες επιθέσεις.

Υπήρχε σκεπτικό και στόχος αλλά δεν το κάναμε. Ίσως έπρεπε να κατευθύνω αλλού τις επιθέσεις.

Το ματς κρίθηκε το ματς στο ένας εναντίον ενός, κρίσιμο το τρίποντο του Κάρτερ (71-73)που έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά. Είμαι ευχαριστημένος από την γενικότερη εικόνα της ομάδας, έπρεπε να είμαστε πιο σωστοί στις αποφάσεις μας τις κρίσιμες στιγμές. Έρχεται ένα δύσκολο παιχνίδι με την ΑΕΚ , θα προετοιμαστούμε για να κερδίσουμε, συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ”.

Για τις μεταπτώσεις του Άρη:

“Στην πρώτη περίοδο δεν είχαμε τη νοοτροπία και τη συγκέντρωση που πρέπει, προσαρμοστήκαμε μετά, πιάσαμε ρυθμό. Όταν ο ΠΑΟΚ έβαλε την πίεση δεν αντιδράσαμε καλά, έπρεπε να είμαστε πιο ποιοτικοί στην εκτέλεσή μας”.

Για την τεχνική ποινή στον Τσάλμερς:

“Ο διαιτητής το θεώρησε “θέατρο” στο πλαίσιο του παιχνίδιου, ο ΠΑΟΚ είχε 3-4 δευτερόλεπτα σε εκείνη τη φάση και έδωσε αυτό το σφύριγμα.

Εκτός από αυτή τη φάση η άμυνα μας σταμάτησε και τη δημιουργία και την εκτέλεση του αντιπάλου, αλλά χάσαμε κάποια κρίσιμα ριμπάουντ και τα ένας εναντίον ενός με τον Τέρνερ, που μας στοίχισαν”.