Ο Τζέιμς Νάναλι

Στον τελικό του Winner Cup, του Ισραηλινού Super Cup, προκρίθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής (24/09) η Μακάμπι Τελ Αβίβ, που νίκησε στον ημιτελικό τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 81-65.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου θα διεκδικήσει το πρώτο τρόπαιο της σεζόν στον τελικό της Κυριακής (26/09) με αντίπαλο τη Χάποελ Εϊλάτ.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ προηγήθηκε με 24-16 στην πρώτη περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα έως το ημίχρονο, 40-35.

Η Μακάμπι έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τελευταία περίοδο.

Με κορυφαίους τους Τζέιλεν Ρέινολντς (22π.), Σκότι Γουίλμπεκιν (15π.), Τζέιμς Νάναλι (15π.) έκανε επιμέρους σκορ 25-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη – πρόκριση.

Ο Σον Κιλπάτρικ, πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, ήταν πρώτος σκόρερ της Χάποελ με 16 πόντους.

Στους 2 έμεινε ο Θον Μέικερ και στους 6 ο Άντονι Μπένετ, πολυδιαφημισμένες μεταγραφές της το καλοκαίρι.