Διακόπηκε ο τρίτος και τελευταίος τελικός του πρωταθλήματος Ισραήλ, ανάμεσα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τη Χάποελ Τελ Αβίβ, λόγω των καπνογόνων που άναψαν οπαδοί των φιλοξενούμενων.

Προς το τέλος της τρίτης περιόδου, με το σκορ στο 54-50 για την ομάδα του Στέφανου Δέδα, οι οπαδοί της άναψαν δεκάδες καπνογόνα.

Μάλιστα υπάρχουν αναφορές για ρίψη ορισμένων εξ αυτών προς οπαδούς της Μακάμπι, μολονότι υπάρχει προστατευτικό δίχτυ.

Θυμίζουμε πώς ο αγώνας άρχισε με καθυστέρηση, λόγω επεισοδίων των οπαδών της Χάποελ με την αστυνομία, ενώ λόγω καπνογόνων είχε διακοπεί και ολοκληρώθηκε με μεγάλη καθυστέρηση και ο δεύτερος τελικός, που είχε γίνει στην έδρα της Χάποελ!

Στις 23:05, ο αγώνας άρχισε ξανά αφού καθάρισε κάπως η ατμόσφαιρα και με δύο λεπτά να απομένουν για την τρίτη περίοδο.