Ο Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχε τους έξι τελευταίους πόντους της Μακάμπι που νίκησε τον Ολυμπιακό με 71-70 μολονότι έχανε 65-69 με 1:03 για τη λήξη με την ελληνική ομάδα να αδικεί στο τέλος τον εαυτό της και να χάνει τεράστια ευκαιρία για διπλό και ολική επαναφορά στην οκτάδα!

Η λάθος πάσα του εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού, Σακιέλ ΜακΚίσικ (14π.) στην τελευταία επίθεση απλά σφράγισε την ανατροπή των ισραηλινών που “έκλεψαν” την μπουκιά από το στόμα της ελληνικής ομάδας!

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 66-60 και 69-65 αλλά στο τέλος δεν βρήκε παρά μια βολή από τον εκπληκτικό στο δεύτερο ημίχρονο Μπόλντγουιν (13π.) και τρεις βολές συν το τρίποντο-“μαχαιριά” του Γουίλμπεκιν στα 10 δεύτερα του στέρησαν μια μεγάλη νίκη πριν υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό, την Τρίτη (03/03) στο ΣΕΦ.

Δείτε το τρίποντο του Γουίλμπεκιν ΕΔΩ

Η εξέλιξη του αγώνα

Για 16 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός στάθηκε καταπληκτικά στο Γιαντ Ελιάου και με αποκάλυψη τον νέο του παίκτη, Σακιέλ ΜακΚίσικ είχε προβάδισμα στο σκορ! Ο Αμερικανός μάλιστα άρχισε στην πεντάδα, ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του στο δεκάλεπτο (7π. με τη Μακάμπι να προηγείται 20-16).

Κι αν στη δεύτερη περίοδο έπαιξε λίγο, ο ΜακΚίσικ πέτυχε το μοναδικό δίποντο του Ολυμπιακού στη β’ περίοδο κι έδωσε την ασίστ στον Βεζένκοφ για το τρίποντο με το οποίο η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 26-25. Μάλιστα είχε τις δύο από τις μόλις τρεις ασίστ (για 12 λάθη!) του Ολυμπιακού στο πρώτο 20άλεπτο.

Στα τέσσερα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όμως, ο Ολυμπιακός, έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο, κι επέτρεψε στη Μακάμπι να κάνει 14-0 σερί για να προσπεράσει με 39-26, πριν ο Μπράντον Πολ με τρίποντο κλείσει το ημίχρονο στο 39-29!

Ο Ντόρσεϊ πέτυχε 7 πόντους σε αυτό το διάστημα για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η τρίτη περίοδος ήταν μακράν η καλύτερη για την ελληνική ομάδα, αφού συνδύασε την αποτελεσματική της άμυνα με την παραγωγικότητα στην επίθεση . Αυτή τη φορά ήταν ο Γουέιντ Μπόλντγουιν που πέτυχε 8 πόντους και μαζί με τον Παπανικολάου οδήγησαν τον Ολυμπιακό  σε 9-0 σερί. Το 44-34 και το 47-49 υπέρ της Μακάμπι, έγιναν 47-48 και θα μπορούσε να αυξηθεί κι άλλο, εάν ο Βεζένκοφ δεν έχανε ζευγάρι βολών, με τον Ολυμπιακό να έχει έως τότε 9/17!

Ο Γουίλμπεκιν πέτυχε τους επόμενους οκτώ πόντους της Μακάμπι για να την οδηγήσει στο +5, 55-50 στις αρχές της τελευταίας περιόδου και τότε ο Ολυμπιακός έβγαλε το καλύτερο πρόσωπό του.

Διέκοψε το σερί του ζεστού Γουίλμπεκιν (μπλοκ Μπόλντγουιν που πήρε καλό βαθμό και στην άμυνα) και με δύο τρίποντα του Βεζένκοφ έκανε 12-0 σερί για να προηγηθεί με 62-55 κι ενώ απέμεναν 5:24 για τη λήξη!

Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμά του με τον εκπληκτικό ΜακΚίσικ. Ο νέος του Αμερικανός έκανε το 66-60 στα 2:41 και με καλάθι και φάουλ στα 63 δεύτερα το 69-65. Ο Γουίλμπεκιν μείωσε με τρεις βολές 68-69 στα 25 και ο Μπόλντγουιν κέρδισε φάουλ στα 20 δευτερόλεπτα: Είχε 1/2 βολές για το 70-68 και στα 10 δεύτερα, μετά από τάιμ άουτ η Μακάμπι βρήκε τρίποντο-μαχαιριά με τον Γουίλμπεκιν για το 71-70! Ίσως ο Μπόλντγουιν να μην έπρεπε να ξεκινήσει για double team στον Ντόρσεϊ, ο οποίος πάσαρε στον Γουίλμπεκιν, διότι βρήκε ελάχιστο χρόνο να κάνει τη ζημιά!

Ο ΜακΚίσικ έκανε λάθος πάσα στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού, καθώς την έκλεψε ο Μπράιαντ και η Μακάμπι πήρε μια ανέλπιστη νίκη αφήνοντας τον Ολυμπιακό στo 11-15, ενώ εκείνη πήγε στο 18-9 και προσπέρασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μπαίνοντας στην τετράδα!

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 39-29, 52-50, 71-70